S možností prohlédnout si reprezentační prostory Pražského hradu budou moci lidé v sobotu, tedy v Den české státnosti, vidět také zbraně, které jsou tradičně připisovány sv. Václavovi. Při příležitosti výročí jeho úmrtí budou v sobotu od 09:00 do 17:00 přilba, meč a drátěná košile vystaveny v Janákově hale na pomezí středního a jižního křídla Nového paláce Pražského hradu.
Odborníci nedávno dokončili průzkum Václavovy zbroje moderními technologiemi a zjistili, že předměty nebyly určeny jen pro ceremonie, ale původně skutečně sloužily v boji. Důkazem může být i díra po úderu sekerou na přilbě.
Již v roce 2008 archeologové zjistili, že korunovační svatováclavský meč nebyl zhotoven ve 14. století, jak se dlouho předpokládalo, ale již o 400 let dřív a mohl tedy patřit Václavovi. Stejně tak přilba byla podle odborníků vykovaná na přelomu 9. a 10. století zřejmě v Čechách z jednoho kusu železa. Nové poznatky přineslo i zkoumání železné košile. I její vznik se kryje se světcovým životem. Předpokládá se, že pochází z Byzance, ale nelze ani vyloučit, že ji vytvořili na území Velké Moravy anebo v Čechách, kam se pod tlakem Maďarů moravští zbrojíři zřejmě stahovali.
Podle církevní tradice je 28. září dnem, kdy byl před chrámem ve Staré Boleslavi v roce 935 (podle starší literatury 929) zavražděn český přemyslovský kníže Václav na příkaz svého bratra Boleslava, který si tak uvolnil cestu k vládě. Výročí Václavovy smrti si každoročně připomínají lidé v celé zemi. V metropoli i dalších městech se konají bohoslužby a koncerty.
Státním svátkem je 28. září od roku 2000. Rozhodování politiků o 28. září nebylo snadné. Některým vadilo, že by se jím měl stát den zavraždění knížete Václava, jiným zase to, že je to také církevní svátek. Připomínali rovněž, že Václavovu památku zneužila protektorátní vláda kolaborující s nacistickou okupační mocí. Komunisté naopak poukazovali na Václavovu slabost, protože platil "výpalné" německým císařům.