Velel výpravě, která v lednu 1820 objevila Antarktidu – nejen tím se ale ruský námořní důstojník Fadděj Bellingshausen zapsal do historie. Během této své nejúspěšnější expedice byla kromě Antarktidy objevena i řada ostrovů v Atlantickém a Tichém oceánu. A dnes nese Bellingshausenovo jméno například moře u Antarktidy, pánev v Tichém oceánu, ostrov v souostroví Tuamotu, mys na Sachalinu, ale i kráter na Měsíci.
Fadděj Bellingshausen se narodil před 235 lety, 20. září 1778, jako Fabian Gottlieb von Bellingshausen do rodiny baltských Němců na dnes estonském ostrově Saaremaa. V deseti letech se přihlásil jako kadet k carskému námořnictvu a v osmnácti absolvoval námořní akademii. Tehdy také tento velký obdivovatel Jamese Cooka poruštil své jméno. V letech 1803 až 1806 se účastnil první ruské námořní výpravy kolem světa.
Ve válce s Tureckem (1828 až 1829) velel skupině lodí, jež zaútočila v září 1828 na Varnu. Později stál v čele jedné z divizí baltské flotily a od roku 1839 až do své smrti v lednu 1852 byl vojenským gubernátorem Kronštadtu. V této funkci mu byla udělena hodnost admirála (1843) a řád Vladimíra prvního stupně.