Zaniklou a tajemnou osadou Umíř
vede nyní nová naučná stezka

Zaniklou a tajemnou osadou Umíř
vede nyní nová naučná stezka

18. 8. 2013

Milovníkům přírody a nadšencům pro opuštěná místa s tajemnou atmosférou Český svaz ochránců přírody (ČSOP) zpřístupnil originální naučnou stezku. V zaniklé osadě Umíř na hranici Plzeňského a Karlovarského kraje, v přírodním parku Manětínská hornatina, vzniklo navíc bivakovací místo, kde mohou přespat tři lidé.

Umíř je na planině uprostřed rozsáhlých lesních porostů u zříceniny hradu i zámku Nečtiny. Historie samoty sahá až do 17. století, kdy zde žilo osm hospodářů. V sousedství obce se dosud nachází pozůstatek pevnostní linie budované v roce 1937. "Po roce 1945 bylo německé obyvatelstvo odsunuto a osada se na krátkou dobu stala součástí vojenského prostoru Dlouhá Louka. Domy podlehly postupné zkáze. Do dnešní doby se dochovalo pouze pět studní náležejících k usedlostem, kaplička a několik sklepů," uvedla Lucie Matulová z ČSOP.

Možnost bivakování

Předmětem zájmu ochránců přírody jsou dochované luční porosty, výsledek 500leté činnosti člověka, 100letý sad a připomenutí historie místa. Chtějí ošetřit staré ovocné stromy a přivést tam život. Zakryli studny a u jedné instalovali dřevěný rumpál, aby mohli lidé využít místní vodu. Dále tam vzniklo kryté posezení s přístřeškem pro přespání tří lidí a v bývalé osadě je šest informačních cedulí a tabule s historickými informacemi. Náklady se pohybovaly kolem 200.000 Kč.

V Umíři byla také vysvěcena opravená kaplička. Turisté tam mohou dojít z Plachtína u Nečtin a z Trhomné u Krsů.

Blíž přírodě

Projekt vznikl ve spolupráci s Lesy ČR a firmou NET4GAS. "Programem Blíž přírodě chceme přilákat veřejnost zábavnou i poučnou formou do přírody už od roku 2007," uvedla Zuzana Kučerová z NET4GAS. Celkem se zatím zpřístupnilo 57 lokalit. Více než polovinu tvoří naučné stezky a zbytek vyhlídky, ptačí pozorovatelny nebo panely a posezení například u mokřadů. Naprostá většina je přístupná po celý rok, uvedla Matulová.

Podle Jiřího Šindeláře z ČSOP Berkut, která má Umíř na starosti, jde o čtvrté bivakovací místo v ČR. Další tři vybudovali na západě Čech na Zlatém vrchu v Bečově na Karlovarsku a v nedalekém srubu Nad řekou a na Cechu svatého Víta u Trstěnic na Chebsku.

Přírodně cenná místa doporučují a starají se o ně základní organizace ČSOP. "Jsou poměrně hodně navštěvovaná," uvedla Matulová. Na západě Čech jsou další v Kamenci u Radnic na Rokycansku, Mnichovské hadce v Pramenech na Chebsku, Podkovák u Lesné na Tachovsku, hora Vladař ve Vladořicích a Chlumská hora, obojí na Karlovarsku, Vodní svět u Lesné a Capartické louky u Capartic, obojí na Domažlicku, a na severu Plzeňska Telecí potok u Vidžína. Letos otevře ČSOP osm lokalit.

naše tipy příroda
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 15. týden

Uplynulou sobotu proběhll 34. ročník vyhlašování cen České hudební akademie Anděl. Ve vědomostním kvízu tohoto týdne si budete moci otestovat, jak znáte současnou českou hudební scénu. Zabrousíme ale také trochu do historie...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

20%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%