Poslední roky ukazují, že kdo v minulosti koupil chatu či chalupu, dnes může oslavovat. Jejich tržní hodnota neklesá, naopak. Kromě toho se mezi českými seniory stává trendem využívat své rekreační objekty celoročně, a tak souběžně získávají finanční přilepšení z pronájmu či prodeje svého stávajícího bydlení ve městě.
Lidí, kteří prodávají či pronajímají byty a stěhují se natrvalo na chaty a chalupy, přibývá. „Ten trend začal před deseti lety a stále sílí,“ říká Ivan Bičík z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Z města na chalupu
Geografové odhadují, že k trvalému bydlení je nyní využíváno dvacet procent všech chat či chalup v okolí Prahy. A poznatky realitních makléřů jsou také shodné: o chaty a chalupy je stále zájem, kdo se je rozhodne prodat, může si přijít na příjemnou sumu. „Lukrativní nemovitosti jsou pryč okamžitě, v databázi máme tisíce zájemců o hezké chaty a chalupy,“ říká Miroslav Jonáš ze společnosti M&M reality.
Klesla pouze cena chat a chalup v méně lukrativních oblastech a takových, které jsou ve špatném stavu a budou si žádat vysoké investice. U těchto případů se snížila jejich hodnota během posledních pár let asi o třicet procent, ale makléři tvrdí, že se tím vlastně ceny dostaly na svou reálnou hodnotu. Zkrátka, takzvaná realitní bublina splaskla a objekty se nyní prodávají za ceny, které opravdu odpovídají jejich stavu.
Chataření – národní sport
Nepotvrdily se prognózy, že obliba chataření u Čechů postupně vymizí. Mnozí demografové tvrdili, že láska Čechů k chatám a chalupám souvisí s léty života za socialismu, kdy si zahrádkařením a kutilstvím vynahrazovali fakt, že nemohli cestovat a realizovat se v práci. Opak je pravdou, chaty a chalupy nyní hodně kupuje současná generace čtyřicátníků. Už si totiž užili cestování, budování kariéry a najednou se vracejí k tomu, na co byli zvyklí v dětství u svých rodičů: k víkendům a prázdninám na chatě.
Podle průzkumu společnosti STEM tráví značnou část dovolené na chatě či chalupě čtyřicet procent pracujících Čechů, do tohoto čísla nejsou započítáni penzisté, kteří tvoří velmi výraznou část vlastníků víkendových stavení. Zhruba dvacet procent majitelů chat v produktivním věku podle tohoto průzkumu plánuje, že objekt postupně přebuduje tak, aby v něm mohli v důchodu trvale nebo alespoň po většinu roku pohodlně žít.
Nedostatkové zboží
Vlastnit rekreační stavení bude skvělou investicí také v budoucnosti. Nové chaty a chalupy se už prakticky nestaví, není kde. Málokdo chce chalupu prodat, když už, tak se většinou jedná o starší lidi, kteří už na její údržbu nestačí a nemají dědice, kteří by jim s ní pomohli. Nedostatkovým zbožím jsou chaty v ceně do milionu korun v takovém stavu, že se do nich nemusí dál investovat, a s polohou do sta kilometrů od místa bydliště zájemce.
Nejžádanějšími lokalitami například Pražanů jsou Slapy, Berounsko, Křivoklátsko. Z celorepublikového pohledu jsou nejlepšími chatařskými lokalitami Šumava, Beskydy a Krkonoše.