Do fondu české kinematografie se zapsal velmi výrazně. Přitom jako režisér natočil Ivan Passer v Čechách vlastně jen jeden film Intinmní osvětlení – ten se ale může nazývat kultovním. V 60. letech se také podílel jako scenárista na filmech Miloše Formana (například Hoří, má panenko či Lásky jedné plavovlásky). Od roku 1969 žije a pracuje v USA, kde natočil řadu filmů i přednášel na univerzitách.
Passer se narodil před osmdesáti lety, 10. července 1933 v Praze. Po válce studoval na gymnáziu v Poděbradech, kde byli jeho spolužáky Václav Havel či Miloš Forman. Po roce 1948 se stal „nepohodlným“ a v roce 1957 musel odejít z FAMU, kde studoval režii. Do historie českého filmu se v šedesátých letech zapsal jako spoluscenárista a asistent režie všech českých filmů Miloše Formana. Sám debutoval povídkou Fádní odpoledne (1965) natočenou podle prózy Bohumila Hrabala.
V roce 1971 natočil svůj první americký film – snímek Zrozen k vítězství o tragikomické postavě feťáka a zlodějíčka živořícího uprostřed New Yorku. Přelomem v Passerově režisérské kariéře se stal film Cutterova cesta z roku 1981 s Jeffem Bridgesem v hlavní roli. Psychologický thriller zabývající se postvietnamským syndromem sklidil příznivý ohlas u kritiky a umožnil Passerovi realizovat náročnější filmové projekty. K těm se řadí například televizní film Stalin s Robertem Duvallem v titulní roli (1992).
V roce 2007 dostal Passer Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu a rok nato převzal na MFF v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.