Režisér Titaniku se potopil
na dno Mariánského příkopu

Režisér Titaniku se potopil
na dno Mariánského příkopu

26. 3. 2012

Kanadský režisér James Cameron se jako třetí člověk v historii potopil na nejnižší místo planety. V Mariánském příkopu v Tichém oceánu sbíral v hloubce 10 898 metrů pod hladinou moře materiál pro svůj další film a vědecký výzkum. Jako prvnímu se mu to podařilo sólově.

První režisérova slova z nejhlubšího místa Země byla „Všechny systémy fungují“, uvedl webový portál časopisu National Geographic, který Cameronovu misi sledoval. „Dopadnout na dno nikdy nebylo tak skvělé. Nemůžu se dočkat, až vám popíšu, co jsem viděl,“ uvedl filmař po více než dvouhodinovém sestupu. Na dně strávil asi čtyři hodiny.

Kromě 3D fotografií Cameron z Mariánského příkopu přivezl i několik vzorků. Pomůže tak vědcům zkoumat organismy žijící na dně oceánu, složení podloží nebo vlastnosti vody.

Cesta zpět režisérovi zabrala méně než 70 minut. Na hladině, kde čekaly lodi Mermaid Sapphire a Barakuda, se objevil v pondělí kolem poledne místního času. Doprovodný tým pracoval na přípravě expedice sedm let, píše National Geographic.

Na cestu do hlubin režisér vyrazil z atolu Ulithi v západním Pacifiku. Sestup mu umožnila speciální ponorka „vertikální torpédo“ s názvem Deepsea Challenger, na jejíž konstrukci se sám podílel. Na dně oceánu se musel vyrovnat s tlakem tisíckrát vyšším, než je na hladině. Nedopadá tam žádné světlo a teplota se pohybuje jen několik stupňů nad bodem mrazu.

Sedmapadesátiletý režisér v rámci přípravy na extrémní misi cvičil jógu a běhal. S hloubkovými ponory má bohaté zkušenosti, za svůj život jich uskutečnil už 72.

David Cameron se proslavil mimo jiné filmy Titanic, Avatar nebo Vetřelci. O fascinaci režiséra mořskými hlubinami svědčí i jeho dobrodružné sci-fi Propast. Vypráví příběh posádky jaderné ponorky, která po srážce s podmořským útesem klesne do hlubin oceánu.

Do nejhlubšího bodu mořského dna se dosud dostali jen dva lidé. Příkop v roce 1960 prozkoumávali v batyskafu Trieste americký poručík Don Walsh a švýcarský oceánolog Jacques Piccard. Na jeho dně tehdy strávili dvacet minut.

dobrodružství titanic věda
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?