Pozůstatky více než pět metrů dlouhého žraloka z období prvohorního permu, tedy žijícího před zhruba 290 miliony let, se nedávno podařilo odkrýt skupině paleontologů v Novém Mexiku v USA. Na významném nálezu se podíleli také tři čeští vědci, práce v terénu na jedné z tamních paleontologicky cenných lokalit byla součástí mezinárodní konference. Unikátní nález poputuje do muzea ve Washingtonu.
"Nebyl ve velké hloubce, zhruba 20 centimetrů pod vrstvou, kde jsme začali kopat. Kolega našel zadní část ploutve, od té se to začalo odvíjet," uvedl Josef Pšenička, paleontolog Západočeského muzea v Plzni a účastník projektu. Nález má podle jeho slov světový význam, jde o dosud největšího nalezeného žraloka z daného období.
Na odkrývání pozůstatků pět až šest metrů dlouhého obratlovce dál pracují místní odborníci z přírodovědného muzea v Novém Mexiku. Lokalitu zkoumají američtí paleontologové už několik let.
Výzkum v terénu Nového Mexika, tedy státu v jihozápadní části USA, byl součástí velké konference zabývající se změnou klimatu, flóry a fauny v průběhu permského vymírání. "Ten terén tam je extrémně důležitý pro celý svět. Nové Mexiko bylo součástí západní části kontinentu Pangea, my děláme na východní části. Srovnávalo se klima, jak se měnilo a proč," řekl Pšenička. Dalšími českými účastníky byli Stanislav Opluštil z Univerzity Karlovy a Stanislav Štamberg z muzea v Hradci Králové.