Česká obchodní inspekce (ČOI) nemilosrdně trestá nepoctivé organizátory předváděcích akcí. Od ledna do května udělila pokuty za celkových 10,3 milionu korun. Objem sankcí i jejich počet přitom výrazně vzrostl - loni za stejné období výše postihů činila pouhých 1,9 milionu korun.
"Postupujeme tvrději při opakujících se prohřešcích ve vztahu k zákonu o ochraně spotřebitele. Úspěšnost našeho přístupu dokazuje skutečnost, že řada tzv. "šmejdů" začíná své aktivity přesouvat do zahraničí," uvedl ústřední ředitel ČOI Vladimír Velčovský.
Inspekce za prvních pět měsíců roku zjistila závady u 79 procent předváděcích akcí. Celkem letos uložila jejich organizátorům 70 sankcí.
Dosud nejvyšší pokutu, dva miliony korun, dostala 1. Česká reklamní společnost v květnu, a to za promyšlenou manipulaci a agresivní nátlak na seniory během prodeje. Společnost Alfa Orange dostala pokutu 800 tisíc, firma Czech Reisen půl milionu korun. ČOI také podala návrh na zrušení jejího živnostenského oprávnění. Reklamní společnost SENIOR pak musí zaplatit půl milionu korun.
Pravomoci inspekce budou od roku 2014 ještě posíleny, bude moci pořizovat na předváděcích akcích zvukové a obrazové záznamy. Použití záznamové techniky má odradit prodejce od použití agresivních obchodní technik, jako je například bránění seniorům v odchodu z prodejní akce nebo odebírání občanských průkazů a odmítání jejich vrácení bez uzavření kupní smlouvy. V neposlední řadě eliminovat hrubé verbální útoky či přímé vyhrožování.
Podle novely zákona o ochraně spotřebitele budou také muset pořadatelé předváděcích akcí hlásit dopředu inspekci místo konání, datum, časový harmonogram a jaké zboží na akci budou nabízet. Stejné údaje budou muset být také na letácích, kterými organizátoři zejména seniory na tyto akci lákají. Za porušení těchto povinností bude prodávajícímu hrozit pokuta.
Senioři, kteří se stali obětí podvodných praktik těchto prodejců, se budou moci také obrátit na spotřebitelského ombudsmana. Na podzim by měl vstoupit v účinnost i zákaz řetězení živností, který má zabránit současné praxi, kdy podnikatel, kterému byla zrušena živnost, dál podniká ve stejném oboru pod jinou firmou.