Poruchami spánku trpí až čtyřicet procent lidí, od obecně známé a časté nespavosti přes nadměrnou denní spavost až po velmi ojedinělé násilné chování ve spánku. Podle profesora Karla Šonky ze spánkové laboratoře Všeobecné fakultní nemocnice většina lidí problémy se spánkem podceňuje, takže nebývají včas odhaleny a léčeny. Přitom mají přímý dopad na zdraví.
O podcenění významu spánku svědčí podle něj to, že za sto let se spánek dospělých i dětí zkrátil až o 1,5 hodiny, největší zkrácení je za posledních 40 let. Lidé chodí později spát, dohánějí spánek o víkendu a k usnutí si pomáhají prášky nebo alkoholem. To vše kvalitu spánku zhoršuje.
„Odpočinek a spánek zmizely z vzorců optimálního chování. Přitom zkrácení spánku má prokázaný neblahý vliv na stav srdce a cév, na metabolismus i psychomotorickou výkonnost, včetně schopnosti řídit vozidla a správně se rozhodovat,“ řekl profesor Šonka.
Jitka Bušková ze spánkové laboratoře doplnila, že velmi malá pozornost se dosud věnovala nebezpečnému a násilnému chování ve spánku. Bývá důsledkem některých spánkových onemocnění a může postihovat do dvou procent dospělých. Zahrnuje násilí slovní, fyzické i sexuální.
Postižený provádí jednoduché pohyby podle toho, co se mu právě zdá, může ale i na někoho zaútočit. Násilí se dopouští i na sobě. Po probuzení o ničem neví. Vliv má zřejmě genetika, některé rodiny bývají těmito poruchami zasaženy více.
Význam dostatečného spánku pro zdraví připomíná včerejší Světový den spánku. Další příležitost k osvětě dávají Evropský den narkolepsie 2. dubna a na něj navazující Týden zdravého spaní. Od 2. do 6. dubna se lidé na klientských pracovištích Všeobecné zdravotní pojišťovny v Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Praze, Ostravě a Brně mohou poradit, jak zdravě spát. Dozvědí se, zda mají příznaky některé ze spánkových poruch a měli by se dát odborně vyšetřit.