Množství studujících seniorů
roste, nacházejí nové přátele

Množství studujících seniorů
roste, nacházejí nové přátele

1. 6. 2013

Počet seniorů navštěvujících univerzity třetího věku stoupá, podle Asociace U3V tyto školy v současnosti navštěvuje 38 tisíc penzistů. Studují například astronomii nebo myslivost, vyplňují testy na počítači a po dvou až tříletém studiu je čeká klasická promoce. Hlavním smyslem je ale aktivace seniorů, kteří ve škole najdou nové přátele a zábavu.

Například za rok 2010/2011 evidovala Asociace 911 kurzů s 33 600 studenty, o rok později už to bylo 1036 kurzů a přes 36 500 studentů. Podle Petra Vavřína z Asociace se totiž změnil systém financování, a univerzity, při nichž jsou kurzy pro seniory zřizovány, jsou tak víc motivovány k nabírání studentů-penzistů. Na financování studia se zhruba z třetiny podílí ministerstvo školství, z třetiny škola a třetinu si platí senioři. Semestr jej tak vyjde na 300 až 500 korun.

Počítač zvládnou všichni

"Zájem ale není tak velký, studenti tvoří jen asi 1,5 procenta z celkového počtu důchodců," upozornil Vavřín, podle nějž se studium soustředí hlavně do větších měst. Kromě klasických přednášek na univerzitách ale mohou senioři navštěvovat i takzvanou virtuální univerzitu, což znamená, že v konzultačních střediscích sledují předtočenou přednášku z daného oboru.

"Na výuku ve všech (virtuálních) střediscích stačí jeden počítač, jeden dataprojektor, promítací plátno a ozvučení," vysvětlila manažerka virtuální Univerzity třetího věku při České zemědělské univerzitě Klára Nehodová. Pobočky mají v řadě okresních měst, senioři se na přednášky scházejí například v městské knihovně.

Na počítači ale musejí senioři psát i eseje nebo vyplňovat testy. "Postupem času i ti, kteří se báli počítače. Když zjistili od svých sousedů, kamarádů či potomků, že to není nic tak složitého, tak přistoupili k výuce," uvedla Nehodová. Mladší studenti, například šedesátníci, jsou pak už zpravidla s počítačem zvyklí pracovat ze zaměstnání.

Vědomosti a noví přátelé

Na promoci svých spolužáků se v polovině května přijela do Prahy na Českou zemědělskou univerzitu podívat i skupina seniorek ze Šumperka. "Poznáme kamarády a nějak si ještě prodloužíme život," popsaly svou motivaci ke studiu spolužačky Věra a Milada. V uplynulých třech letech studovaly například astronomii, čínskou medicínu nebo geometrii.

Kontakt s vrstevníky vidí jako velký přínos studia seniorů i Nehodová, při výuce se prý skamarádí a potom podnikají i řadu akcí mimo školu, chodí do divadel nebo na výlety. Někteří prý dokonce mohou ve škole najít i partnera, v červnu například bude mít svatbu jejich osmdesátiletý student z Dačic, který si na přednáškách našel šedesátiletou družku.

Co se týká studujících, až z 80 procent je tvoří ženy. V příslušné věkové skupině je jich jednak víc, jednak mají podle Nehodové větší potřebu se sdružovat. Asi třetina studentů jsou prý vysokoškoláci, zbytek převážně středoškoláci. Ani po absolvování studia ale studujícím seniorům žádný titul nenáleží, získají certifikát o absolutoriu.

studium univerzity třetího věku vzdělávání
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.