Ruští vědci oznámili, že v ostatcích mamutí samice ve věčně zmrzlé půdě na jednom z arktických ostrovů nalezli krev tohoto pravěkého obra. Nález podle nich výrazně zvyšuje šance na naklonování potomků prehistorického zvířete. K nálezu dospěla expedice, kterou začátkem května uskutečnila ruská zeměpisná společnost a jakutská univerzita.
Expedice vyrazila k již dříve objeveným ostatkům mamutí samice na ostrově Malyj Ljachovskij, ležícího u ruského pobřeží Severního ledového oceánu. „V Rusku se objevují mamuti prakticky každý rok. Tato expedice ale poprvé mířila k samici v tak dobrém stavu,“ řekl agentuře AFP šéf expedice Semjon Grigorjev. Zkoumané zvíře podle něj zemřelo před asi 10 000 až 15 000 lety ve věku asi 60 let. Zkoumání zmrazených ostatků pak umožnilo ještě výjimečnější objev v podobě zachovalých svalových tkání a krve.
„Je to ten nejpodivnější případ v mém životě. Jak jen krev mohla zůstat tekutinou? Má přinejmenším 10 000 let! I svalové tkáně byly rudé jako čerstvé maso. Tento objev nám dává reálné šance najít živé buňky, které mohou umožnit mamuta naklonovat," prohlásil Grigorjev.
Unikátní nález vědci vysvětlují jedinečnými podmínkami, které umožnily po tisíce let zachovat ostatky samice v tak dobrém stavu. „Nejspíš spadla do díry plné vody, anebo do bažiny, ve které uvízla do poloviny své výšky. Spodek těla zmrznul,“ objasnil Grigorjev s tím, že horní část těla mamutí samice zřejmě pozřeli tehdejší predátoři.
Ostatky pravěkého zvířete byly zatím přemístěny do dutiny ve věčně zmrzlé půdě, aby se dočkaly další, mezinárodní expedice. Ta má být podniknuta v létě.
Jakutská univerzita loni podepsala dohodu s kontroverzním jihokorejským odborníkem na klonování Hwang U-sokem, který je považován za "otce" prvního naklonovaného psa.