Obyvatelům domovů pro seniory v Česku pomáhá kolem 3700 dobrovolníků, kteří za rok odpracují celkem asi skoro 110 tisíc hodin. Každý z nich tak nezištně se staršími lidmi stráví v průměru 30 hodin. Dobrovolníci nejčastěji pomáhají s přípravou společenských akcí. Následují procházky s klienty či povídání si s nimi a čtení. Nejméně častá je práce v kuchyni a pomoc u lůžka. Vyplývá to z průzkumu o dobrovolnictví v sociálních službách, který si nechalo vypracovat ministerstvo práce a sociálních věcí.
Díky nim roste kvalita života
Sociální služby by však podle prezidenta asociace poskytovatelů Jiřího Horeckého potřebovaly dobrovolníků mnohem víc. Lidi důchodového věku má k nezištné pomoci jejich vrstevníkům přivést projekt Dobrá duše.
„Třetina seniorů by podle našeho průzkumu společnost dobrovolníka uvítala. Máme tuto pomoc pro pět procent lidí, ne pro všechny ty, kteří by si to přáli,“ řekl Horecký s tím, že díky dobrovolníkům se zvyšuje „kvalita života“ seniorů v domovech.
Podle gerontoložky Evy Holmerové je v české společnosti pro starší lidi „relativně hodně služeb zajištěno“, chybějí ale hlavně dobrovolnické aktivity. V zemích západní Evropy jsou lidé na svou dobrovolnickou práci pyšní, v Česku podle Holmerové „nemá punc užitečnosti pro společnost“.
Také Horecký tvrdí, že se na Západě dobrovolnictví věnuje mnohem víc lidí než v Česku a bezplatná pomoc tam má prestiž: „U nás ten, kdo něco dělá zadarmo, je považován za blázna. Je to dědictví minulého režimu, kdy to byl nesmysl.“
Pomáhat, to je veliký dar
Nejvíce dobrovolníků v Česku pracuje ve sportovních či kulturních organizacích nebo u hasičů. Nezištnou aktivitu si užívá a baví ho.
Podle výsledků průzkumu souhlasilo s názorem, že dobrovolníci jsou naivní lidé, kteří se nechají zneužívat, 36 procent přívrženců komunistů, 27 procent sympatizantů ODS a 26 procent těch, co se kloní k ČSSD či TOP 09.
Důchodce a důchodkyně se snaží pro dobrovolnickou práci v sociálních službách získat projekt Dobrá duše, který odstartoval před rokem. Stejnojmenné ocenění získalo v úterý pět lidí, kteří pomáhají svým vrstevníkům. Nejstarším oceněným byl jednaosmdesátiletý Karel Gregor z Prahy 4, který pomáhá šest roků. Už léta se obyvatelům domovů pro seniory věnuje i Marie Horká z Bechyně, Marie Votavová z Havlíčkova Brodu, Sylva Musilová z Frýdku-Místku a Hana Davidová z Nového Jičína.
„Moji rodiče mě vedli od mládí k tomu, abych pomáhala. Je to veliký dar. Doufám, že budu moct sloužit ještě deset let,“ řekla oceněná devětašedesátiletá Marie Votavová, která dobrovolnicky v domově pro seniory pracuje už devět let.