Návštěvníci, kteří teď míří do Anglie, by měli být dostatečně varováni. To hlavní, co se momentálně místním lidem nejčastěji honí hlavou (od řidičů taxíků po ředitele firem), totiž není čím dál tím viditelnější oblina bříška vévodkyně Kate Middletonové, ale spíš bestseller o nové dietě. Ten podle listu International Herald Tribune uvrhl Británii do naprostého postního šílenství.
Kniha The Fast Diet (postní, ale také rychlá dieta) od lékaře Michaela Mosleyho a novinářky Mimi Spencerové je od ledna nejprodávanější v Británii. „Prodává se jako housky na krámě,“ potvrdila zakladatelka nezávislého nakladatelství Short Books Rebecca Nicolsonová. Právě její nakladatelství tuhle senzaci vydalo.
S lákavou obálkou, která hlásá „Zhubněte, zůstaňte zdraví, žijte déle“ staví tento nejnovější hubnoucí režim na přerušovaném postění, tedy na dietě označované jako 5:2. To znamená pět dní jídla a pití všeho, co hrdlo ráčí, po nichž následuje dvoudenní půst.
Obvyklý postní den se skládá ze dvou jídel se zhruba 250 až 300 kaloriemi podle pohlaví jedince (celkem 500 kalorií pro ženy, 600 pro muže). To znamená například dvě vařená vejce a plátek šunky k snídani a talíř ryby vařené v páře a zeleniny k večeři. Tohle je tajemství ubývání na váze, tvrdí kniha, podle níž už po několikahodinovém půstu tělo začne místo ukládání tuky spalovat.
„Vždycky jsem rád sám na sobě experimentoval,“ říká spoluautor knihy Michael Mosley, který v Británii patří mezi známé novináře píšící o zdraví. Fungování diety a jejích zdravotních výhod osobně vyzkoušel, když zahájil režim přerušovaného půstu a natočil o tom v loňském roce dokument pro BBC nazvaný „Jíst, postit se a žít déle“. Vysílání mělo vysokou sledovanost navzdory tomu, že pořad běžel v době londýnské olympiády.
Ohromující výsledky
Mosley zpočátku testoval drastičtější formy půstu a například pil čtyři dny jen jeden šálek nízkokalorické polévky jednou za 24 hodin. Tento model ale rychle opustil. Nakonec dospěl k systému 5:2, který považuje za udržitelnější, méně bolestný způsob držení diety, jež zároveň neničí společenský život nebo práci. „Naši nejdávnější předci žili na základě střídání hodů a hladu. Nacpávali se po velkém lovu a pak nejedli, dokud opět něco neulovili,“ vysvětlil Mosley. Připomněl, že obdobně je dočasný půst rituálem v náboženstvích, jako je judaismus nebo islám. „Neměli bychom se bát hladu, pokud je dočasný,“ tvrdí.
Co ho ale ohromilo nejvíc, byly jeho osobní výsledky. Nejenže zhubl deset kilo během devíti týdnů, ale snížila se mu také hladina krevního cukru a cholesterolu, stejně jako množství tělesného tuku. „A co víc, mám i mnohem víc energie,“ prohlašuje.
Dokument se stal hitem, což přimělo Mimi Spencerovou, která píše články o jídle a módě, aby nabídla Mosleymu spolupráci na knize. „Považuju to ne za další šílenou dietu, ale za udržitelný režim s dlouhodobými zdravotními výsledky, které sahají dál než jen k poklesu hmotnosti,“ popisuje pětačtyřicetiletá Spencerová, která díky dietě zhubla deset kilo během čtyř měsíců a snížila svůj index tělesné hmotnosti (BMI) o dva body.
Lékaři: důkazů je málo
Výsledkem spolupráce je kniha o rozsahu 200 stran. Na polovině z nich Mosley předkládá vědecká zjištění kolem přerušovaného půstu a v druhé části Spencerová nabízí rady, jak se dostat přes první mučivé dny půstu a jak se zaměstnat, aby člověk neslyšel kručící žaludek. Přináší také postní recepty s lákavými fotografiemi – například salát se sýrem feta či mexickou pizzu, a také přehled kalorií v závěru.
Ne každý je ovšem z nové diety nadšený. Britská Národní zdravotní služba na svých internetových stránkách vyvěsila krátce po vydání knihy prohlášení, v němž uvádí: „Navzdory stoupající popularitě existují značné nejasnosti kolem přerušovaného půstu a také značné mezery v důkazech o jeho účinnosti.“ A dodala i možné vedlejší účinky tohoto režimu, jako je páchnoucí dech, úzkost, dehydratace a podrážděnost.