Proslavil se zejména jako autor knihy Zákony profesora Parkinsona, satirické analýzy moderní byrokracie a rozhodování v institucích. Britský historik, novinář a spisovatel Cyril Northcote Parkinson, autor více než šedesáti knih, prý ale v dosah svých zákonů příliš nevěřil. Na dotaz, jaký stupeň účinnosti mají, jednou odpověděl: „Nula celá, nula.“
Zatímco o Parkinsonových zákonech slyšel skoro každý, méně známé je to, že Cyril Parkinson sepsal třeba Dějiny Malajska, různé práce o námořní historii a vydal také řadu historických románů především z dob Napoleonských válek.
Parkinson se narodil 30. července 1909 v hrabství Durham. V Cambridge a v Londýně vystudoval námořní historii a poté nastoupil do armády, současně ale pracoval v Cambridgi. Později učil na různých školách, kupříkladu na univerzitě v Liverpoolu, od roku 1950 působil v Singapuru. V roce 1957 vydal Zákony profesora Parkinsona, které ho okamžitě proslavily. Poté přednášel i na několika amerických univerzitách, od roku 1961 žil jako spisovatel na ostrově Guernsey. Zemřel před 20 lety, 9. března 1993, ve věku 83 let na klinice v Canterbury v jihovýchodní Anglii.
Něco málo z Parkinsonových
„absolutních zákonů“
* Práce se rozpíná tak, aby zaplnila veškerý dostupný čas a zaměstnala všechny lidi, kteří jsou právě po ruce.
* Úředník chce rozmnožovat své podřízené, nikoliv konkurenty.
* Úředníci si navzájem přidělávají práci.
* Výdaje rostou úměrně k příjmům.
* Rozrůstání plodí složitost a složitost plodí zánik.