Nadějná léčba chrupavky:
implantát z přírodního korálu

Nadějná léčba chrupavky:
implantát z přírodního korálu

7. 3. 2013

Nový způsob léčby poškozené chrupavky v kolenním kloubu zkouší lékaři z Fakultní nemocnice v Brně. Lidem voperují speciální implantát vyrobený z přírodního korálu, který umí chrupavku obnovit. Nemocnice se tak jako jediná v Česku zapojila do testování nového přípravku, lékaři ho budou moci použít zhruba pro dvacet lidí. Zatím mají implantát v těle dva pacienti.

Chrupavka je pružná, tuhá tkáň, která pokrývá klouby a vyrovnává otřesy. Může se poškodit při úraze, dlouhodobým přetěžováním nebo například i nošením nevhodné obuvi. Při poškození se sama neumí obnovit.

 Implantát je vyrobený z přírodních materiálů a tělo ho díky tomu lépe přijímá. Rekonvalescence je kratší a implantovaný materiál se rychleji přetvoří v potřebné tělní tkáně, řekl primář ortopedické kliniky FN v Brně Petr Vališ. Základní složkou testovaného přípravku je uhličitan vápenatý získaný z exoskeletu korálů. Složení spodní části je stejné jako kost, horní je totožné s chrupavkou. Implantát proto umožňuje přestavbu poškozeného kolenního kloubu, uvedl Vališ s tím, že je určen pro pacienty od 18 do 55 let.

Pacienti poškození chrupavky často podceňují. Mohou si tím ale způsobit mnohem větší komplikace. Raději řešíme i malé defekty, protože při jejich podcenění se kloub může nenávratně poškodit a hrozí jeho úplná výměna. Taková operace je potom pro pacienty velmi náročná, vysvětlil Vališ.

Lékaři nyní budou odoperované pacienty sledovat a po roce se zkušenosti s implantátem vyhodnotí. Na trh a do běžného užívání v nemocnicích by se mohl dostat odhadem za více než rok.

léčebné metody
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 15. týden

Uplynulou sobotu proběhll 34. ročník vyhlašování cen České hudební akademie Anděl. Ve vědomostním kvízu tohoto týdne si budete moci otestovat, jak znáte současnou českou hudební scénu. Zabrousíme ale také trochu do historie...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

20%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%