Dopravní podnik dokonce přistoupil k intenzivnější dezinfekci vozů. Proto je důležité dodržovat hygienická pravidla a v případě podezření na nákazu raději požádat lékaře o vyšetření.
Jak dlouho virus vydrží na předmětech?
Virus se vylučuje stolicí a vniká do těla ústy, především tehdy, když si lidé před jídlem neumyjí ruce. Proto hygienici upozorňují, abyste si myli důkladně ruce nejen po každém použití toalety, ale i po úpravě syrového masa, vajec, po úklidu v bytě, po příchodu z hřiště či po mazlení se zvířaty. Tento virus je velmi odolný, zničen je např. až po pětiminutovém varu, na pevné předměty fungují dezinfekční prostředky.
„Na pevných površích lze virus hepatitidy A detekovat i po řadu měsíců, nemusí však být nutně infekční. Např. na papíru se již po uplynutí jednoho týdne při běžné pokojové teplotě a i při 90% vlhkosti sníží množství viru zhruba o tři řády (tisíckrát), a to bez ohledu na to, jedná-li se o papír čistý nebo o kontaminovaný fekáliemi. Záleží tedy také na počáteční virové náloži na daném typu povrchu. Pokud je nízká, mělo by stačit kontaminované předměty nechat dostatečně dlouhou dobu "vyvětrat", říká RNDr. Ondřej Vaněk, Ph.D., z katedry biochemie PřF UK.
Stanovení diagnózy
Na akutní hepatitidu je často pomýšleno na základě příznaků (horečka, ztráta chuti k jídlu, zvracení), často mívají pacienti tmavou moč, světlou stolici a žluté zabarvení kůže a bělma očí. V dětských kolektivech je riziko šíření větší, protože nemoc u dětí probíhá často bezpříznakově.
Diagnózu stanoví lékař na základě celkového vyšetření, krevních testů a vyšetření moči.
Žloutenka neboli infekční hepatitida je nakažlivé onemocnění způsobené viry, které napadají jaterní tkáň. Sleduje se především přítomnost protilátek proti viru a zároveň se sledují hodnoty jaterních enzymů (ALT, ALP, AST), které jsou při žloutenkách všeobecně zvýšené. Stejně tak se sleduje hladina tzv. bilirubinu v krvi, tedy žlutého barviva, podmiňující barvu kůže, bělma i sliznice dutiny ústní. Další testy, které se používají pro diagnózu hepatitidy jsou důkladně popsané na labtestsonline.cz
Pozor na častý mýtus
Nejsem v žádné rizikové skupině (neberu drogy, do rizikových zemí nejezdím, nemám homosexuální styk s muži, …), proto se nemohu nakazit a očkování je pro mě zbytečné.
Fakt: Hepatitida A může postihnout každého, nejen vyjmenované rizikové skupiny. Zde se také ukrývá velká neznalost jednotlivých typů hepatitidy a způsobu jejich přenosu. Lidé spojují typ B a A. Virová hepatitida typu B se nejčastěji přenáší přímým kontaktem s nakaženou krví nebo pohlavním stykem. Ale typ A převážně dotykem a potravinami. Proto se člověk může nakazit, i když nebere drogy.
Pokud existuje podezření na setkání s infikovaným jedincem, nebo máte dokonce příznaky nemoci, navštivte svého lékaře a nechte se vyšetřit.
Více informací na:
https://szu.gov.cz/
https://www.labtestsonline.cz/hepatitida.html