Na tuto tradiční burzu jsou vypravovány speciální vlaky, a kolony zájezdových autobusů se snaží vysadit turisty co nejblíže centra. Trhy začínají v 10 hod. na Vážním náměstí. Když se otevřou vrata budovy Waaggebouw, vyběhnou z nich, celí v bílém, první nosiči sýrů. Je jich celkem 28. Nosiči v slaměných kloboucích na speciálních nosítkách přenášejí sýry, které se postupně váží, porcují, ochutnávat a prodávají.
Bývalý sirotčinec
Kostel sv. Vavřince
Pejsek kňučel, nechtěl se povozit
Po zajímavé návštěvě Alkmaaru jsme zamířili do největší a nejhezčí jarní zahrady na světě, do Keukenhofu. Park má rozlohu 32 hektarů. Každoročně tu vykvete šest až sedm milionů především cibulových květin. Nechybí ani pavilony, skleníky a restaurace.
Květiny si můžou zájemci koupit ve stáncích
Po relaxaci v květinové zahradě jsme se rozjeli směrem k moři. Projeli jsme okolo města Haag, které je obklopeno lesy, kde dříve panovníci pořádali hony. Holandsko je na lesy hodně chudé. Haag s více než půl milionem obyvatel je dnes po Amsterdamu a Rotterdamu třetím největším nizozemským městem. Město je sídlo nizozemského panovníka, parlamentu a vlády, avšak podle ústavy je hlavním městem Nizozemského království Amsterdam. My jsme jen krátce zastavili před budovou Mezinárodního soudního dvora při OSN a pokračovali jsme do lázeňského komplexu u moře. Pomalu se tam rozbíhá sezóna, ale většina restaurací byla ještě prázdná.
Mezinárodní soudní dvůr
Zrovna se před ním fotily ženy z Ukrajiny
Schenevingen: městská část Haagu, kde se snoubí historické památky i turisty oblíbené pláže
Luxusní pětihvězdičkový Grand hotel Amráth Kurhaus
Voda v moři je studená
A je pořádně slaná
Tak to byl náš druhý den v Holandsku, plný zážitků a dojmů.
Použité informace : naše paní průvodkyně a Wikipedie
První díl najdete zde.