Amerikánka aneb Příběh lampy Boženy Němcové
Ilustrační foto: Pexels

Amerikánka aneb Příběh lampy Boženy Němcové

6. 2. 2025

Dne 4. února jsme si připomněli 205 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. I když byla chudá, inventář její domácnosti obsahoval několik zajímavých předmětů, mezi něž patřil trochu neobvyklý dárek.

Ten dostala od jisté „Amerikánky“. Samozřejmě se nejednalo o hrdinku nového filmu Viktora Tauše, ale o Katinku Krákorovou, tehdy už Aignerovou, manželku Dr. Gustava Aignera. Byla to vskutku nevšední žena, která o sobě za svobodna prohlašovala, že je „communistka“, kouřila a chtěla se učit střílet. Nejprve pletla hlavu studentovi medicíny V. D. Lamblovi, pozdější lásce Němcové na taky okouzlila jeho bývalého spolužáka Vojtu Náprstka, jenž složitý vztahový trojúhelník vyřešil tím, že s ní uprchnul do Ameriky. Díky tomu vznikla i následná Katinčina přezdívka, pod níž se objevila i v korespondenci slavné autorky Babičky.

Katinka jí totiž při své návštěvě Čech darovala malou elegantní vídeňskou lampu s bílým sklem na takzvaný americký olej, což byl název pro petrolej. Vynález tohoto svítidla se připisuje  polskému chemikovi Łukasiewiczovi. K většímu rozšíření ale došlo až po roce 1859. Lze tedy říci, že Němcová obdržela skutečnou novinku, která se na psacím stole v jejím bytě opravdu vyjímala.

Spisovatelku dražší dárek očividně potěšil. Zmiňuje se o něm i ve svém dopise synu Karlovi 23. ledna 1858: „ Já dostala pěknou lampu k studování od jedné známé paní Amerikánky, která je tu na návštěvě a velmi mne ráda má.“

Katinka ji obdivovala, což Němcovou určitě těšilo, ale zjevně ji o něco více zaujalo moderní svítidlo. Chlubí se jím totiž i v dalších lednových a únorových listech určených příteli Václavu Čeňku Bendlovi a manželovi Josefovi.

Citovaná poznámka však především dokazuje přátelské vztahy mezi oběma ženami a také z ní vyplývá, že se asi musely znát před Tinčiným odchodem za oceán. Němcová byla totiž jednou z prvních osobností, které Katinka v Praze po svém příjezdu koncem roku 1857 navštívila. Mimochodem její rodiče bydleli v Liliové ulici v Praze, což je nedaleko domu U Halánků, kde vládla pevnou rukou paní Fingerhutová, matka Vojty a Ferdinanda Náprstkových. Němcová se dobře znala s oběma bratry Náprstkovými, ostatně Ferdinand se jí dost obhrouble dvořil, tudíž se s Katinkou zřejmě seznámila jejich prostřednictvím už někdy kolem roku 1848. Co se pak stalo s lampou, to už se mi nepodařilo zjistit.

 

Prameny:

Bittnerová Martina, Zapomenuté osudy, Praha 2017

Bittnerová Martina, Spisovatelky a Éros, Praha 2011
Humlová-Veletovská Hana, Z doby Boženy Němcové: ve prospěch chudých dětí českých škol brněnsky̌ch, Díl 1, Brno 1941

Němcová Božena, Lamentace/Dopisy mužům, Praha 1995

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

film historie osobnosti
Hodnocení:
(4.8 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 15. týden

Uplynulou sobotu proběhll 34. ročník vyhlašování cen České hudební akademie Anděl. Ve vědomostním kvízu tohoto týdne si budete moci otestovat, jak znáte současnou českou hudební scénu. Zabrousíme ale také trochu do historie...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

20%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%