Pražská Galerie 1 vystavuje hodně zajímavé fotografie
Všechny fotografie: Dušan Brabec

Pražská Galerie 1 vystavuje hodně zajímavé fotografie

12. 12. 2024

Galerie 1 je unikátní a prestižní výstavní prostor Městské části Praha 1, který byl veřejnosti poprvé otevřen v roce 2013. Svým architektonickým členěním, ohromnou prosklenou plochou s možností nahlédnutí do interiéru, vysokými stropy, dvěma dostatečně prostornými místnostmi vhodnými též pro sochy a větší objekty a velkým vstupním prostorem s možností rozjímat u stolku s kávou je tato galerie jednou z nejzajímavějších a nejkrásnějších výstavních prostor v Praze. Galerie 1 se nachází na adrese Štěpánská 47, Praha 1 (je to rohový dům s kolmou ulicí V Jámě), má otevřeno od úterý do pátku 10–12 h a 13–18 h a v sobotu 10–14 h a vstup na veškeré výstavy galerie je zdarma. Program výstav na aktuální rok i archiv výstav z let minulých lze nalézt na odkazu https://www.praha1.cz/kultura/galerie-1/.

Aktuálně tato galerie přichází s výstavou THINGS, která od 4.12.2024 do 3.1.2025 nabízí průřez tvorbou českého fotografa Derecka Harda za poslední desetiletí. Matěj Dereck Hard (narozen 23.7.1985) žije a tvoří v Praze. Absolvoval magisterské studium na Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. Je ženatý s žurnalistkou a fotografkou Mariou Hard (1990) a společně mají dceru Emu (2019). Zabývá se výtvarnou inscenovanou fotografií, pořizuje minimalistická zátiší a příběhové série, ale i portréty významných osobností, z nichž s některými také spolupracuje. Jsou to například : Jaromír Jágr, Tomáš Hanák, Karel Schwarzenberg, Dagmar Havlová, Jiří Korn, Zdeněk Pohlreich, Ben Cristovao, Přemek Forejt, Eva Samková, Matěj Ruppert, Jakub Kohák, Tonya Graves, Radek Kašpárek, Petr Čtvrtníček, Adam Mišík a další. Jeho tvorbu charakterizují neotřelé nápady, výtvarná působivost a technická preciznost. V letech 2014 a 2015 byl oficiální tváří firmy Canon v České republice. Momentálně je ambasadorem japonských značek Ploom (ta v roce 2013 představila vůbec první výrobek na zahřívaný tabák na japonském trhu) a Casio G-Shock. Další informace o Derecku Hardovi včetně přehledů ocenění, autorských a skupinových výstav, autorských a skupinových knih a katalogů a přehledu institucí a společností, s nimiž spolupracuje (vedle Ploom např. XIAOMI, Tanqueray, Mixit, Pilsner Urquell, Veolia, Canon, Reebok, SAMSUNG, Johnnie Walker, Notino, FOMEI, Potten & Pannen a Škoda Auto) lze nalézt na odkazech https://www.dereckhard.com/ a https://cs.wikipedia.org/wiki/Dereck_Hard.

Výstava představuje soubory zátiší vytvářených od roku 2012. Následuje několik ukázek vystavených fotografií.

 V sérii „We Are Only Dots“ se jedná o metaforu na lidskost, kdy jednotlivé černé tečky zastupují člověka jako jedince.

01-fidelity.jpg 02-against-all.jpg 03-overpopulation.jpg

V série „Suicide Still Lifes“ minimalistická zátiší symbolizují různé typy sebevraždy. Autor tuto sérii vytvořil jako arteterapii, když procházel rozvodem.

04-suffocation.jpg  05-undercutting.jpg  06-air-in-vein.jpg

Sérii „Hard Heards“ autor vytvořil jako dar k jubilejním 30. narozeninám své ženy Marii. Jedná se o zvířecí srdce (hovězí, vepřové, kuřecí, krůtí, rybí atd,) namáčená v pestrobarevných akrylových barvách. 

07-duck-1.jpg   08-chicken-1.jpg

Série „Words“ oživuje výstavu kruhovými fotografiemi s vybranými všeobecně známými anglickými slovy, která mají jasný význam.

09-peace-love.jpg

Série „Kuro ni Kuro“ (v japonštině znamená černá na černém) je tvořena černými předměty na tmavém pozadí, opět jako součást autorovi arteterapie.

10-kuro-ni-kuro.jpg

Dosud uvedené série byly fotografovány běžnými fotografickými postupy a vystaveny jsou digitální archivní tisky pod akrylovým sklem. U následujících dále uváděných sérií jsou vystaveny digitální archivní tisky na dibondu (dibond je kompozitní materiál složený ze dvou hliníkových vrstev s polyethylenovým jádrem uprostřed – více viz www.plotbase.cz/blog/co-je-dibond).

Sérii „Little Reality“ autor vytvořil za pomoci hraček – sběratelských figurek, modelů aut a miniaturních rekvizit, a to tak, aby divák tápal, zda jde o skutečné herce nebo jen sběratelské postavičky.

11-darkman.jpg   12-johny-cash-ford.jpg

13-master-yoda.jpg

Série „Urban Still Lifes“ představuje určité typy osob, se kterými se lze setkat v městském prostředí. Jednotlivá zátiší jsou vytvořena z předmětů od skutečných zástupců dané subkultury nebo profese.

14-skater-dj.jpg     15-tattoo-artist-gangster.jpg

Nejnovější sérií vytvořenou v listopadu 2024 je cyklus „Ploomandlights“, v níž autor aranžoval zátiší pomocí produktů japonské značky Ploom a umělého kouře. Designové kryty na tato zařízení byly rovněž současně vystaveny ve vitríně.

 16-ploomandlights.jpg  17-vitrina-s-kryty.jpg

Zbrusu novým zátiším je rovněž série nazvaná “At What Cost” (“Za jakou cenu”) - kritika špatného zacházení se zvířaty, a to v mnoha rovinách. Tato konkrétně se jmenuje “Meat”. Nicméně tuto sérii jsem do článku nenafotil, protože se mně jako jediná nelíbila. Ale je to můj osobní subjektivní názor, který by rozhodně neměl odradit Íčkaře od návštěvy této pozoruhodné výstavy.

Závěrem jen dodám, že 6. prosince se za účasti autora konala slavnostní vernisáž, na které měly své zastoupení a stánky značky, s nimiž autor spolupracuje, a to nejen značka Ploom (viz informaci již v začátku článku), ale dále též XIAOMI (čínská společnost, která navrhuje, vyvíjí a prodává chytré telefony, notebooky, aplikace a spotřební elektroniku – o jeden její smartphone zároveň probíhala soutěž), Tanqueray (od roku 1830 světově známá skotská značka ginů – na vernisáži byly míchány různé drinky) a Mixit (česká firma založená v roce 2010 specializující se na výrobu müsli a nabízející zákazníkům možnost namíchat si müsli směs podle vlastní chuti – na vernisáži představila ochutnávku některých výrobků).

18-stanek-tanqueray.jpg

A pokud by si někdo chtěl od autora nějakou fotografii zakoupit (například pod vánoční stromeček), tak nabídka je na odkazu www.dereckhard.com/artforsale. Jedná se o limitované edice 5 až 15 podepsaných a očíslovaných kopií zvolené fotografie včetně rovněž podepsaného a očíslovaného certifikátu pravosti. Provedení je digitálním archivním tiskem na dibondu.

 

 

kultura výstavy výtvarné umění
Hodnocení:
(5.5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 49. týden

Staré české filmy a pohádky se minulý týden líbily, a tak v nich ještě budeme pokračovat i v tomto týdnu.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

20%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

19%