Útočníci na internetu cílí na každého bez ohledu na věk, varuje odborník z ČSOB
Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB

Útočníci na internetu cílí na každého bez ohledu na věk, varuje odborník z ČSOB

16. 10. 2024

Internetoví podvodníci nepolevují. Podle Petra Vosály, který se ve skupině ČSOB stará o bezpečnost digitálních kanálů, jsou ohroženi všichni bez ohledu na věk či technické znalosti. Odborník upozorňuje nejenom na vzestup podvodných investičních nabídek, e-mailů a falešných romantických vztahů online, ale i nepravých nakupujících na bazarových webech. ČSOB ve spolupráci s Policií ČR aktivně školí veřejnost, aby se lidé mohli lépe bránit a ochránit své úspory. Petr Vosála zdůrazňuje, že osvojení několika základních principů umožní každému účinně čelit moderním kybernetickým hrozbám a zajistit si na internetu bezpečí.

 

ČSOB společně s Policií ČR proškolily téměř 600 tisíc lidí včetně seniorů v oblasti kybernetické bezpečnosti. Můžete našim čtenářům přiblížit, jak taková školení probíhají a co konkrétně se senioři mohou naučit?
Naším dlouhodobým cílem je vybavit co možná nejvíc lidí praktickými radami a tipy, díky kterým se budou v digitálním světě cítit příjemně a bezpečně. Spolu s preventisty z Policie ČR srozumitelně vysvětlujeme, jak se vyvarovat hrozbám, jako jsou podvodné e-maily, falešné webové stránky nebo telefonické podvody, které zločinci neustále vylepšují, aby byly co nejvíce uvěřitelné. Seniory učíme rozpoznávat podezřelé aktivity, bezpečně používat internetové bankovnictví a chránit citlivé údaje. Ukazujeme i příklady z reálného života, ať už ty, které dopadly dobře, tak bohužel i příběhy, kdy klienti o své úspory přišli.

Jaké jsou typické situace, kterých kyberzločinci využívají k tomu, aby okradli lidi o peněžní prostředky?
Kyberpodvodníci – a my jim pro jednoduchost říkáme Volač a Klikač, podle způsobu, kterým na své oběti útočí – často lákají oběti na investice do podílových fondů, akcií nebo kryptoměn. Může vás kontaktovat přesvědčivý falešný bankéř, nebo obdržíte podvodné SMS či e-maily, které vypadají jako od důvěryhodných firem. Cílem je získat citlivé údaje, přimět vás k instalaci aplikace pro vzdálený přístup do počítače nebo k zadání přihlašovacích údajů ke svému účtu v bance na falešné webové stránce. Vaše peníze pak zmizí z účtu během pár okamžiků.

Velkou hrozbu představují bazarové podvody. Kyberzločinci se na bazarových webech vydávají za zájemce o zboží. Nabízejí, že zařídí dopravu a zaplatí předem. Místo toho ale pošlou odkaz na falešné stránky k získání vašich bankovních údajů.

Jeden z nejpropracovanějších a časově nejnáročnějších triků kyberpodvodníků je romantické seznamování. Příslib společné budoucnosti může stát oběť v lepším případě tisíce nebo desetitisíce korun, v horším případě i celoživotní úspory. Čím déle zločinci udržují důvěryhodný vztah s osamělou osobou na dálku, tím více peněz od ní většinou vylákají. Svou oběť přimějí platit za dopravu, pojištění nebo clo smyšlených balíků obsahujících šperky, cennosti nebo naspořené peníze. Jindy podvodníci tvrdí, že žijí v zahraničí a potřebují uhradit nájem nového bytu v českých korunách, aby se mohli k oběti přestěhovat.

 

2241003_111_SQ.jpg
FOTO: ČSOB

 

V první polovině tohoto roku ČSOB ochránilo klienty před ztrátou 1,9 miliardy korun, loni to bylo 3,2 miliardy. Kolik kyberpodvodů dokážete odhalit a jakou roli v tom hrají klienti?
V ČSOB dokážeme odhalit až 90 procent všech podvodů. Používáme k tomu pokročilé algoritmy pro detekci neobvyklých transakcí v reálném čase, což nám umožňuje okamžitě na ně reagovat. Je vidět, že kombinace našich vlastních ochranných mechanismů a vytrvalé edukace široké veřejnosti před praktikami kybernetických podvodníků je ten nejefektivnější způsob, jak kyberkriminalitě čelit. Souhra banky a klienta je vždy rozhodující. Proto má vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti skutečně zásadní význam.

Jsou ohroženou skupinou jenom senioři?
Vůbec ne. Věk ani vzdělání není vůbec rozhodující. Ve skutečnosti Volači a Klikači cílí na každého, kdo používá internet. I když senioři se mohou zdát zranitelnější kvůli menší znalosti moderních technologií, realita je taková, že podvodníci mohou oklamat kohokoli z nás. Třeba mladí lidé často spoléhají na svou technologickou zdatnost, což může vést k falešnému pocitu bezpečí. A skupinou, kde zaznamenáváme vůbec nejvíc úspěšných pokusů o podvod, jsou lidé v produktivním věku, kteří zkrátka ve spěchu běžného dne nejsou dostatečně ostražití. Kyberzločinci se neustále zdokonalují, používají sofistikovanější triky a dokážou oklamat i zkušené uživatele internetu. Využívají každé nové příležitosti a nezdráhají se zneužít i charitativních sbírek, jak jsme mohli vidět při nedávných povodních. Klíčové je, aby každý věděl, jak se chránit. A právě o to se v ČSOB společně s Policií ČR snažíme.

ČSOB nabízí bezplatnou Linku pro hlášení internetových podvodů. Jak často je tato linka využívána a s jakými nejčastějšími problémy se na ni lidé obracejí?
Linka +420 499 900 010 pro hlášení internetových podvodů ČSOB je velmi vytížená. Lidé na ni volají s dotazy ohledně podezřelých telefonátů, e-mailů a zpráv, v nichž jsou žádáni o poskytnutí citlivých údajů. Je skvělé, že se neukvapí a místo toho se obracejí na experty, kteří s nimi situaci proberou a nabídnou nový pohled, který jim může pomoci zjistit, jak závažná daná aktivita je. Pracovníci linky mohou také okamžitě zablokovat přístup k účtu a poskytnout rady, jak dále postupovat. Jedná se o skutečně velmi užitečný nástroj.

 

Bezpečnostní expert radí: Jak nenaletět podvodníkům a mít své peníze v bezpečí:

Snímek obrazovky 2024-10-14 v 14.05.21.png

1. Neinstalujte si do počítače či telefonu neznámé programy ani aplikace
Jako neotevíráte dveře neznámým lidem, nepovolujte nikomu přístup do svého počítače. Banky rozhodně nenutí své klienty, aby si instalovali do počítačů či telefonů neznámé programy.

2. Neříkejte osobní údaje

Nikdy nikomu nesdělujte hesla, PINy, ani jiné citlivé informace. Svůj občanský průkaz taky neposíláte cizím lidem.

3. Nevěřte rychlému zbohatnutí
Pokud někdo slibuje rychlé zbohatnutí přes investice, buďte na pozoru. Výjimečně výhodné nabídky mohou být podvodné, zejména pokud jde o akcie a nákup kryptoměn.


4. Nevěřte lásce přes internet
Seznámili jste se s někým na internetu? Slibuje vám společnou budoucnost, ale chce po vás zaplatit dopravu, pojištění nebo clo za fiktivní balíčky? Nevěřte tomu a nic neposílejte.


5. Buďte obezřetní na bazarových webech
Pokud prodáváte zboží na dálku, buďte opatrní, pokud kupující nabízí, že zařídí dopravu a zaplatí předem. Často na vás připravil podvod s falešnými stránkami k získání vašich platebních údajů.

 

Spolupracujete také s Českou poštou na vzdělávání jejich zaměstnanců. Jak mohou pracovníci pošty pomoci seniorům v oblasti kybernetické bezpečnosti?
Pracovníci pošty jsou speciálně školení k tomu, aby uměli rozpoznat kyberkriminalitu a mohli poskytnout základní poradenství. Mohou také nasměrovat seniory na bezpečnostní linky nebo pobočky banky. Díky tomu mají senioři snadný přístup k důvěryhodné pomoci na místech, která využívají a kde se cítí komfortně.

ČSOB nabízí speciální účty pro klienty nad 65 let. Můžete nám více říci o bezpečnostních prvcích, které jsou součástí těchto účtů?
ČSOB nabízí speciální účty pro klienty nad 65 let, které zahrnují několik důležitých bezpečnostních prvků. Tyto účty jsou standardně vybaveny dvoustupňovým ověřením pro přihlášení do internetového bankovnictví, což významně zvyšuje ochranu před neoprávněným přístupem. Klienti mají také možnost nastavit si individuální limity pro online transakce, což jim umožňuje lépe kontrolovat své výdaje. Banka navíc posílá notifikace o všech transakcích, takže klienti mají okamžitý přehled o pohybech na svém účtu. V případě ztráty nebo krádeže karty je možné ji rychle zablokovat přes mobilní aplikaci nebo telefonicky. ČSOB také pravidelně zasílá starším klientům bezpečnostní upozornění a tipy e-mailem, aby je informovala o aktuálních hrozbách a jak se před nimi chránit. Všechny tyto informace jsou i na stránkách Braňte se rozumem. Velmi užitečné je také pojištění internetových rizik a infolinka 800 300 300, jejíž operátoři jsou připraveni pomoci starším lidem a ochotně zodpovědět všechny jejich dotazy.

Na webových stránkách ČSOB je k dispozici "Průvodce seniora světem financí". Co všechno se v něm senioři mohou dočíst a jak může seniorům pomoci v ochraně před kybernetickými podvody?
Jedná se o nástroj, který seniorům pomáhá orientovat se v moderním finančním světě. Obsahuje detailní instrukce pro bezpečné používání internetového bankovnictví, včetně postupů pro přihlašování a provádění transakcí. Průvodce také nabízí rady, jak rozpoznat podvodné e-maily a telefonáty, které často cílí na seniory. Nechybí ani návody na nastavení bezpečnostních prvků na účtu a mobilních zařízeních. Důležitou součástí jsou také aktuální informace o nejnovějších hrozbách a podvodech zaměřených na seniory. “Průvodce seniora světem financí“ tak poskytuje starším lidem přehledně a na jednom místě kompletní manuál bezpečného fungování v online světě.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nenaletím! peníze šmejdi
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?