Jaká je nejčastější příčina, proč se psi dostávají do veterinárních ordinací? Nevhodná strava, příliš mnoho jídla a z toho pramenící obezita, která způsobuje řadu dalších zdravotních problémů.
Podle Asociace pro prevenci obezity domácích mazlíčků – ano, i taková mezinárodní organizace nyní existuje – je padesát procent doma chovaných psů a koček ve vyspělých zemích obézních. A ve Spojených státech víc než šedesát procent. Veterináři a odborníci na psí výživu říkají, že jedno z nejpravdivějších pořekadel je – jaký pán takový pes. Stačí se podívat na běžnou stravu průměrného Američana a je můžeme si představit, jak vypadají jejich domácí mazlíci.
Což ovšem neznamená, že ti v Evropě jsou na tom jinak. Jedním z největších problémů je to, že mají málo pohybu. Dvě procházky denně, někdy ani to ne. A často jde jen o pár metrů v okolí domu. Psů, kteří vyrážejí na dlouhé túry a mají možnost se vyřádit, je méně než těch, jejichž život spočívá v povalování v bytech.
Za největší projev lásky ke psům mnoho jejich majitelů nyní považuje, že jim dopřává hodně jídla.
„Jeden z Murphyho zákonů, že pes má hlad ustavičně, i tehdy, když zrovna spí, je asi nadsazený. Ale řekněte, nejsou neodolatelné psí oči hypnotizující každé sousto nesené k vašim ústům, protože pes má neustále dojem, že vy se nechutně přejídáte, zatímco on hladoví. Bohužel, důsledkem naší slabé vůle a psí vytrvalosti jsou pak plíživě přibývající tukové zásoby, až je z toho nakonec nadváha čili obezita. Je vypozorováno, že problém bývá oboustranný podle známé zkušenosti jaký pán takový pes,“ uvádí výstižně veterinář Petr Vokoun.
Častým problémem, se kterým se veterináři setkávají, je to, že lidé dávají psům jídla, která pro ně nejsou vhodná. Ze samé lásky je krmí tím, co jim škodí. Pes má jiný zažívací systém než člověk, takže některé potraviny mu opravdu mohou ublížit.
Rozhodně psů neprospívá, když je maso ochucené, osmažené. Nebezpečná je čokoláda, malér mohou způsobit hrozinky, avokádo, přezrálé či nahnilé ovoce. Například shnilá jablka produkují alkohol a pokud by jich pes snědl více, může dojít až k otravě.
Naopak možností, jak pejskům přilepšit k běžné stravě, je mnoho a neznamená to, že by majitel nemohl zaexperimentovat a zkusit, co právě tomu jemu zachutná. Odborníci na psí výživu doporučují kousky ryb, neochucených a nesmažených, ideálně ty, které nemají kůstky. „Vhodnou alternativou je například lososový olej, který je ideálním doplňkem nejen pro psy seniory. Pejsek může také krevety, ty obsahují vitamín B, který podporuje zdravý krevní oběh. Před krmením je ale důležité ryby uvařit, protože tepelně neupravené mohou obsahovat škodlivé parazity,“ vysvětluje Jiří Švihálek z firmy Yoggis.
Možnosti zpestřit stravu ale mohou být i značně levnější a jednodušší a není třeba začít utrácet za krevety, lososy a tuňáky, abychom mazlíčkům způsobili gastronomický zážitek.
Stejnou radost totiž může udělat třeba mrkev. Mnozí chovatelé ji dávají psům na hraní, jim chutná, protože je sladká a díky její tuhosti si s ní i pohrají, než ji rozkoušou. Vhodné jsou například i batáty.
Nejhorší je, když lidé krmí psy tím, co sami konzumují k obědu či večeři. Tedy jídly ochucenými kořením, solí, smaženými, grilovanými, uměle zpracovanými. Dávat pejskovi guláš či svíčkovou opravdu není projevem lásky, nýbrž aktem naprosté neznalosti a lehkovážnosti. Na trhu je nepřeberné množství stravy a pochoutek určených výhradně pro psy. Na jedné straně jde o dobře fungující byznys, protože milovníci psů jsou často ochotni koupit cokoli. Na straně druhé je mnoho z těchto výrobků složeno přesně tak, aby psům prospívaly a zamezovaly tomu, aby se místo mrštných štíhlých krasavců ulicemi měst valily tlusté neohrabané kuličky.
Takže, pokud někdo svého psa opravdu miluje, neuškodí, když mu s jídlem občas zaexperimentuje, ale grilovanou krkovici nebo smažák je opravdu lepší vynechat.