Ministr Jurečka chce zrychlit vyřizování důchodů pro občany, kteří pracovali v různých evropských zemích
Ilustrační foto: Freepik

Ministr Jurečka chce zrychlit vyřizování důchodů pro občany, kteří pracovali v různých evropských zemích

16. 7. 2024

V Bruselu dnes jednali ministryně a ministři v rámci Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO). Českou delegaci vedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Ten na plénu předložil iniciativu, kterou vyzval ostatní ministry a ministryně, aby se ve svých zemích zabývali otázkou zrychlení vyřizování důchodů pro ty evropské občany, kteří využili svobody volného pohybu, a např. pracovali v různých státech EU. Rada se také zabývala otázkou nedostatku kvalifikovaných pracovních sil a začleněním osob se zdravotním postižením na trh práce.

S podporou čtrnácti členských států ministr Jurečka předložil „non-paper“ týkající se vyřizování důchodů občanů, kteří např. pracovali v různých zemích EU. „Tímto materiálem jsem vyzval své kolegyně a kolegy, aby této otázce věnovali na národní úrovni trvale vysokou pozornost a Evropskou komisi, aby pomohla těm státům, kde vyřizování těchto žádostí trvá nepřiměřeně dlouho. Volný pohyb umožňuje milionům lidí využít pracovní
příležitosti v jiném státě EU, než je jejich domovský. Reakční časy institucí jednotlivých států ve vyřizování žádostí o důchod se ale značně liší a přeshraniční procesy trvají násobně déle než ty vnitrostátní,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

„V přiznání přeshraničních důchodů jsme všichni pouze tak rychlí, jako ti nejpomalejší z nás. Současně jsem Komisi vyzval, aby využila všech možností a pravidelně Radě poskytovala informace o fungování výměny dat a o reakčních dobách jednotlivých států. V ČR jsme se velmi opřeli do digitalizace, která je základním prvkem umožňujícím doby řízení výrazně zkracovat,“ dodal ministr Jurečka.

Hlavní politická debata se na Radě vedla o nedostatku pracovních sil v EU a způsobech, jak členské státy tento problém řeší. Pro ČR to představuje jednu z největších výzev – přestože míra nezaměstnanosti je dlouhodobě nejnižší v rámci celé ČR, přetrvává vysoký počet neobsazených volných míst. „Jednou z výzev je tedy aktivizace ekonomicky neaktivních osob. Patří mezi ně například matky malých dětí, nebo naopak lidé v důchodovém věku. Musíme tedy klást důraz na opatření, která podpoří sladění rodinného a pracovního života. Podporujeme proto částečné úvazky a intenzivně řešíme i kapacity různých forem péče o děti,“ uvedl ministr Jurečka.

Ministři schválili aspekty zaměstnanosti a sociální ochrany ve specifických doporučení pro jednotlivé členské státy. Návrh těchto doporučení předložila Evropská komise v červnu jako součást jarního balíčku evropského semestru. Během projednávání ČR neuplatnila konkrétní připomínky k návrhu samotných doporučení. Jedno z doporučení říká, že Česko má zlepšit pobídky, které motivují osoby v předdůchodovém věku, aby dále pracovaly.

„Přesně tomu věnujeme velkou pozornost. Naší prioritou zůstává důchodová reforma, která v souladu s tímto doporučením jednak motivuje zaměstnavatele k zaměstnávání starších pracovníků a jednak motivuje lidi, aby i v důchodovém věku zůstávali na trhu práce,“ uzavřel ministr Jurečka.

 

 

 

důchody MPSV práce
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 49. týden

Staré české filmy a pohádky se minulý týden líbily, a tak v nich ještě budeme pokračovat i v tomto týdnu.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

19%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

22%

Nevím, neumím to odhadnout

18%