Znáte světovou českou raritu - poesiomat?
FOTO: Z archivu Ondřeje Kobzy

Znáte světovou českou raritu - poesiomat?

21. 6. 2024

Poesiomat je zařízení pojaté jako „socha“ tvaru hlásné trouby (železná roura s ohybem vyčnívající ze země a trochu připomínající periskop ponorky), reprodukující nahraný text (většinou poezii, ale i hudbu) s jednoduchým ovládacím zařízením. Lze jej chápat jako automat na čtený text či hudbu resp. zvláštní formu jukeboxu, který oživuje okolní veřejný prostor. Princip poesiomatu je jednoduchý: má kliku, jejímž zatočením se vyrobí elektřina, pak se po zmáčknutí tlačítka vybere jeden z předvolených záznamů a poesiomat začne recitovat, vyprávět či zpívat.

Poesiomat je zhmotněním světově originální myšlenky pražského kavárníka Ondřeje Kobzy, narozeného 5. ledna 1979, českého tvůrce městských projektů pro veřejnost. Jeho životním krédem je dělat něco jiného než ostatní, ale co přesně, to neřeší, neboť ho baví žít v přítomnosti, což mu dost přináší. Od roku 2013 rozmisťuje piána a šachové stolky v ulicích českých měst. Od roku 2015 svoji aktivitu rozšířil o poesiomaty. Podrobnější informace o Ondřeji Kobzovi lze nalézt ve Wikipedii (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ondřej_Kobza).

První poesiomat na světě byl zprovozněn v parku na pražském náměstí Míru 2. března 2015. Článek s videoreportáží z této akce lze nalézt na odkazu www.idnes.cz/praha/zpravy/kavarnik-kobza-rozjel-v-praze-projekt-poeziomatu.A150302_142113_praha-zpravy_bur. Dnes tam však již poesiomat nenaleznete, takže moje první fotografie za článkem z února 2021 je již historická. Z náměstí Míru byl v dubnu 2024 tento poesiomat přemístěn do vinohradských Sadů Svatopluka Čecha na Praze 2. Zároveň bylo obměněno dvacet volitelných zvukových stop. Na jedné z nich si lze poslechnout např. hlas herečky Nadi Konvalinkové z nedalekého Divadla na Vinohradech (podrobnosti viz www.prazskypatriot.cz/poesiomat-se-z-namesti-miru-premistil-do-vinohradskeho-parku/).

Nápad s poesiomatem se ujal a další poesiomaty začaly být postupně rozšiřovány po celém Česku. Aktuální seznam míst v Česku, kde jsou umístěny, lze nalézt na odkazu https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_poesiomatů_v_Česku. Třeba je mezi nimi i vaše město či obec.

V Praze jsem některé poesiomaty zdokumentoval a jejich obrázky spolu s detailem volitelných zvukových stop jsou uvedeny za článkem. Poesiomat na Smíchovském hřbitově na Malvazinkách se nachází hned za hlavním vchodem spolu s návodem na použití. Lze si na něm vybrat hlasy umělců, kteří jsou zde pohřbeni, například Egona Bondyho, Ladislava Klímy, Mejly Hlavsy, Milana Machovce či Petra Lébla, nebo písně Evy Pilarové a Karla Gotta (podobně je tomu na Vinohradském hřbitově, kde se poesiomat poprvé rozezněl den před desátým výročím úmrtí Václava Havla a mimo jiné si na něm lze zvolit závěrečnou promluvu z procesu Milady Horákové nebo píseň Náhrobní kámen od Petra Nováka). První (a zatím jediný) dětský poesiomátek byl zprovozněn 17. srpna 2022 v parku Folimanka a naleznete ho ve žlutém provedení nad dětských hřištěm při vstupu do parku z ulice Nezamyslova. Další poesiomat je umístěn v Nuslích na náměstí Bratří Synků, a to v parčíku u přechodu na zastávky tramvají. Byl zprovozněn 20. dubna 2022. Záznamy jsou věnovány umělcům, jejichž život byl spjat s Nuslemi, například Rudolfu Hrušínskému, Tomáši Holému nebo Jiřímu Schelingerovi. Poslední dvojice fotografií z Prahy zobrazuje již výše zmíněný poesiomat ve vinohradských Sadech Svatopluka Čecha.

Z mimopražských poesiomatů mám zdokumentovaný poesiomat v Bechyni, zprovozněný 29. června 2023, který je umístěný kousek pod zámkem s výhledem na unikátní železobetonový obloukový most přes řeku Lužnici zvaný Bechyňská duha (viz www.prvnizpravy.cz/zpravy/regiony/pred-bechynskym-zamkem-nove-basni-poesiomat/ a poslední dvě fotografie za článkem). A ještě bych zmínil středočeský hrad Pirkštejn, který má Ondřej Kobza v pronájmu a který se stal vůbec prvním hradem na světě s instalovaným poesiomatem (viz https://poesiomat.cz/místo/32-pirkstejn a úvodní foto k článku).

Kobzův nápad se ovšem ujal i ve světě a poesiomaty byly zprovozněny například v New Yorku, filipínské Manile, Paříži, Bruselu, Belfastu a Benátkách. V zahraničí jim říkají Poetry Jukebox a mohou fungovat i na vhození drobné mince.

Milí čtenáři, zkuste ve svém okolí zapátrat po nějakém poesiomatu a při poslechu zvoleného textu, básně či písně se zasněte, zadívejte do krajiny či si zameditujte… A bude vám blaze!

01-210201-namesti-miru-prvni--1.jpg  02-240613-smichovsky-hrbitov-za-hlavnim-vchodem--1.jpg  03-240613-smichovsky-hrbitov-detail-1.jpg

04-240613-smichovsky-hrbitov-navod-na-obsluhu-poesiomatu-1.jpg  05-240516-detsky-poesiomat-park-folimanka-1.jpg  06-240516-detsky-poesiomat-park-folimanka-detail-1.jpg

07-240516-namesti-bratri-synku-1.jpg  08-240516-namesti-bratri-synku-detail-1.jpg  09-240516-sady-svatopluka-cecha-1.jpg

10-240516-sady-svatopluka-cecha-detail-1.jpg  11-bechynsky-poesiomat-1.jpg  12-bechynsky-poesiomat-detail-1.jpg     

 

 

 

kultura města a obce
Hodnocení:
(5.1 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 26. týden

Lidé vyrazili, anebo brzy vyrazí na dovolenou. Jak znáte oblíbené turistické destinace či zajímavosti Evropy? Vaše znalosti prověří kvíz tohoto týdne.