Dušnost, sípání, suchý kašel. Jak mít astma pod kontrolou?
Ilustrační foto: Freepik

Dušnost, sípání, suchý kašel. Jak mít astma pod kontrolou?

16. 5. 2024

V Česku trpí astmatem přibližně 500 tisíc lidí, dalších více než čtvrt milionu o svém onemocnění neví. Neléčené astma přitom může výrazně snížit kvalitu života, vést k hospitalizaci a v nejhorším případě skončit i fatálně.

Při jakých příznacích zbystřit? Jak mít astma pod kontrolou? A co dělat při astmatickém záchvatu?

„Astma je zánětlivé onemocnění dýchacích cest spojené se zvýšenou dráždivostí průdušek. Zánět vyvolává jejich stažení, otok sliznice i nadměrnou tvorbu hlenu, což vede k jejich zúžení a tím i k potížím s dýcháním. Jedná se o jednu z nejčastějších chronických chorob,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono.

Jak astma poznat?

Příznaky bývají více či méně závažné, objevovat se mohou v závislosti na nejrůznějších okolnostech. Častěji se astma projevuje v noci nebo nad ránem, případně v reakci na intenzivní cvičení, chladný vzduch a přítomnost alergenů v prostředí. Objevuje se suchý kašel, pocit nedostatku vzduchu, tedy dušnost, často s hvízdáním nebo sípáním při výdechu. Dalším příznakem může být pocit tíhy na hrudníku.

„Pokud máte nějaký ze zmíněných příznaků, neváhejte a vyhledejte praktického lékaře. Ten vám po zhodnocení celkového stavu může vydat žádanku na odborné vyšetření u plicního lékaře. Vzhledem k tomu, že je astma nevyléčitelné, je zapotřebí dostat jej co nejdříve pod kontrolu, aby co nejméně ovlivnilo váš zdravotní stav a kvalitu života. Až 90 % lidí s astmatem může žít bezpříznakově. Na druhou stranu je může ohrozit i na životě, pokud se léčba neužívá správně a pravidelně,“ upozorňuje Kateřina Šédová.

Příčiny astmatu:

  • alergie – roztoči, pyly atd.
  • virové infekce
  • profesní látky – nejčastěji se objevuje profesní astma u zaměstnanců v zemědělství (29,8 %), při výrobě potravin (27,3 %), v textilním průmyslu, ve zdravotnictví, při výrobě pryže či plastů.

Jak léčit astma?

Astma nelze zcela vyléčit, léčba však směřuje k úplné kontrole nad nemocí. Plně kompenzovaný pacient by neměl mít žádné příznaky astmatu během dne (nejvýše dvakrát týdně) ani žádné noční příznaky, které by ho budily ze spánku. Také by neměl být omezen v běžných denních aktivitách, úlevové léky by měl použít maximálně dvakrát týdně a neměly by se u něj opakovat záchvaty dušnosti.

„Jestliže člověk astmatem trpí, neměl by zapomínat na několik preventivních kroků. Základem je pravidelně chodit na plicní kontroly, užívat předepsanou léčbu, dodržovat zásady zdravého životního stylu a pokud je to možno, tak se vyhýbat spouštěčům. Mezi ně patří kouření, a to i pasivní vdechování cigaretového kouře, kontakt s alergeny, nadměrná fyzická námaha, stres, chladný vzduch a některé léky,“ upozorňuje PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka BENU lékáren.

Neodmyslitelnou součástí léčby astmatu je inhalace a správná inhalační technika. Při inhalaci se vdechují léčiva rozptýlené v kapalině nebo plynu přímo do plic pomocí inhalátoru a zajišťují léčbu nejen vysoce účinnou, ale také s minimem nežádoucích účinků a lékových interakcí. Při správné inhalaci nejen dostanete do plic potřebnou dávku léčiva, ale léčivo bude mít více času se v plících usadit, a tím i lépe účinkovat.

Pro úspěšnou léčbu je zcela zásadní používat lék ve formě inhalátoru správně. Existuje více typů těchto inhalátorů a pacienti při jejich používání dělají mnoho chyb. Pokud si nejste jisti, zda Váš inhalátor používáte správně nebo se chcete ujistit o správném používání, můžete se obrátit na naše odborníky-farmaceuty v lékárnách. Informace o nácviku správné inhalační techniky najdete například na tomto místě.

Co dělat při astmatickém záchvatu?

Velkým strašákem bývají akutní astmatické záchvaty, což jsou velmi náhlé epizody suchého kašle s dýchacími obtížemi a zvýšenou dechovou frekvencí, které často doprovází pocity úzkosti a paniky. Jak člověku, u kterého takový záchvat probíhá, pomoci?

  • Odstraňte příčinu, která záchvat vyvolává (například alergen, cigareta, stresový podnět apod.)
  • Uvolněte oděv okolo krku
  • Pomozte osobě do polosedu se zapřenýma rukama o stehna
  • Podejte dotyčnému jeho SOS léky (nejčastěji v podobě inhalátoru)
  • Pokud se stav do několika minut po podání léku nezlepší, volejte 155

 

 

 

 

 

 

 

 

 

alergie astma zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(3.5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

19%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%