Můj jedinečný zážitek s umělou inteligencí
Ilustrační foto: Pixabay

Můj jedinečný zážitek s umělou inteligencí

22. 7. 2023

Umělá inteligence vstoupila do mého seniorského života nečekaně, nezvaně, o to příjemnější bylo mé překvapení. Ne, že bych se bránila novým věcem, ale mám ráda svůj zaběhnutý životní rytmus s jeho drobnými denními odchylkami, většinou pozitivními.

Prvotní představu umělé inteligence mi nabídla povinná školní četba utopistického románu K. Čapka – R. U. R. Příběh mě výrazně neoslovil, možná jen z důvodu, že četba byla povinná. Později jsem se pohybovala mimo svět informatiky, o umělou inteligenci (dále jen AI) se podrobněji nezajímala, až na posledních několik let, kdy se fascinující zvrat ve vývoji neuronových sítí stal celosvětovým fenoménem a začal být naší součástí.

Ze zlomku dostupných informací se dozvídáme co vše dokáže AI ve zpracování psaného textu, mluveného jazyka a grafické oblasti. Dokonce nakreslila sama sebe jak bude vypadat, až ovládne svět. Pro mě, seniorku, děsivá představa v kontextu s informací, že EU řeší společenské, zákonné a etické otázky chránící občany před jejím zneužitím, jinými slovy, aby neporušovala základní lidská práva. Ale to je jiná kapitola.

Zpět k původní myšlence. Celoživotně ráda čtu. Svého koníčka jsem v posledních letech rozšířila o poslech audioknih a rozhlasové četby na pokračování. Zcela náhodou jsem letos 14. července naladila Český rozhlas Dvojku, který ten den začal vysílat ojedinělý projekt s názvem Gott navždy.

Překvapila mě úvodní slova: “Čte Igor Bareš a umělá inteligence hlasem Karla Gotta.“ To co následovalo bylo pro mě zpočátku neuvěřitelné až šokující. Syntetický hlas Mistra Gotta byl k nerozeznání od originálu. Jeho specifická a těžko napodobitelná výslovnost sykavek, intonace, slyšitelné nádechy uprostřed vět, posazení hlasu, to vše mě na několik večerů doslova okouzlilo. Můj oblíbený interpret Igor Bareš načetl autobiografii K. Gotta s profesionální dokonalostí a umocnil tím požitek z poslechu.

S nedočkavostí jsem se vrhala do poslechu dalších a dalších kapitol, vzpomínala na melodie a texty písní Karla Gotta ze šedesátých let, které jsme všichni znali nazpaměť a většina z nás, dřívějších mladičkých fanynek, nyní zralých žen, je ráda poslouchá i dnes. Mojí srdeční záležitostí se stala píseň s názvem Když já byl tenkrát kluk.

Informace pro případné zájemce o poslech závěrem. Zadejte do internetového vyhledávače – četba na pokračování - Český rozhlas Dvojka – GOTT Navždy Má cesta za štěstím. Prvních 24 kapitol ze 49 je k poslechu do 6. srpna. Přeji příjemný zvukový zážitek. 

 

internet umělá inteligence
Hodnocení:
(4.9 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 15. týden

Uplynulou sobotu proběhll 34. ročník vyhlašování cen České hudební akademie Anděl. Ve vědomostním kvízu tohoto týdne si budete moci otestovat, jak znáte současnou českou hudební scénu. Zabrousíme ale také trochu do historie...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

20%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%