Solná hora (Salzberg) tyčící se nad městem ukrývá nejstarší solný důl na světě - tradice těžby soli zde sahá až do doby železné. V roce 1846 objevil Johann Georg Ramsauer, hornický mistr z Hallstattu, nahoře u halštatských solných dolů pohřebiště. Postupně zde bylo nalezeno více než tisíc hrobů, často s bohatou výbavou. Kromě toho také nástroje na dobývání soli – bronzové a železné krumpáče, lopaty, kožené vaky na vynášení soli. Díky konzervačním účinkům soli se zachovaly také kousky vlněných a lněných tkanin i s původními barvami. Čilý obchod a s ním spojený blahobyt umožnil rozvoj kultury, která se podle nálezů v Solné komoře nazývá Halštatská kultura, jež trvala přibližně mezi lety 800 př. n. l. a 400 př. n. l. a proslavila Hallstatt na celém světě.
Celá historie dobývání soli je skvěle zaznamenána v Muzeu solných dolů Hallstat, kde si mimo jiné můžete prohlédnout repliky hornických pracovišť, důlní výtahy a dokonce i mumie horníků, kteří zemřeli při práci v dolech. Dobrodružná je už cesta do muzea, a to jak ta pro pěší po klikaté cestě úbočím Solné hory, či zubačkovou lanovkou. Vyjjt či vyjet lanovkou na vrchol se vyplatí. Ze skywalku – vyhlídkové plošiny ve výšce 360 m.n.m - je úchvatný výhled na město a jezero obklopeného horskými masivy.
Procházení uličkami Hallstattu je jako cesta do minulosti. Ulice jsou úzké a křivolaké, mnoho domů stojí na pilířích vsazených do jezera. Dominantu městečka tvoří dva kostely – starší katolický Nanebevzetí panny Marie, stojící na kopci, uvnitř je nádherný pozdně gotický oltář. Dole na břehu jezera je pak mladší evangelický farní kostel se štíhlou věží. U katolického kostela je hřbitov a malá kostnice v kapli sv. Michaela. V kostnici jsou uloženy lebky místních nebožtíků, kteří byli vykopáni z hrobů, aby uvolnili místo dalším...
Kromě historických památek a muzea solných dolů si můžete také užít turistiku v okolí Hallstattu. Je zde mnoho krásných turistických tras, které vedou skrz okolní lesy a horské hřebeny. Můžete si také pronajmout kajak a prozkoumat jezero a jeho malebné břehy anebo přejet z Hallstattu na druhý břeh trajektem, který je v provozu v každou ročn dobu.
Celá oblast i s romantickou vesnicí byla v roce 1996 organizací UNESCO přičleněna ke Světovému dědictví. Bohužel, tento pohádkový ráj v posledních letech ničí turisté. V létě jich tu bývá podle pracovníka místního informačního centra několik tisíc denně, převážně z Číny. Mimochodem, Číňané před deseti lety postavili věrnou kopii města Hallstatt ve své provincii Kuang-tung. Město již v roce 2019 zamezilo vjezd do centra autobusům a automobilům, které musí stát na odstavných parkovištích asi kilometr za městem.
S využitím zdroje: Informační centrum Hallstatt.