Astrid Lindgrenová : Válečné deníky 1939 - 1945
Slavná autorka literatury pro děti ( Pili Dlouhá punčocha, Děti z Bullerbynu), si ve válečných letech zapisovala - formou deníku - své prožitky a úvahy.
Zatím ještě netušila, že jednou napíše knihy, které se stanou známé po celém světě. Byla manželkou a matkou dvou dětí. V deníku je popsán život švédské, středostavovské rodiny, na který dopadají válečné strasti. Astrid nejprve pracovala v advokátní kanceláři, kde zapisovala různé listiny a kupní smlouvy. V roce 1940, byla na doporučení zaměstnavatele, přijata do cenzurního oddělení. Zde se tajně kontrolovala, z důvodu zabránění špionáže, veškerá pošta, jež překročila hranice Švédska.
Osobní svědectví pisatelů ze sousedních států na ni hluboce zapůsobila. Podle svých sil se snažila přispívat na sbírky, které se pořádaly na pomoc napadeného Finska. Četla i dopisy Židů, kteří hledali po celém světě své příbuzné a snažili se získat azyl.
Deníky byly vydány až po smrti autorky, nebyly původně určeny k zveřejnění a v tom je jejich síla i kouzlo upřímnosti. Seznámíme se s pohledem na Ii. světovou válku, z jiné strany, než u nás bylo v minulosti zvykem. Někdy jsem měla při čtení pocit, že autorka psala své postřehy v dnešní době, tak se historie opakuje.