Příspěvek na bydlení by mohl být od října až dvojnásobný. Senior žijící v nájmu v Praze by získal přes osm tisíc korun
Ilustrační foto: Ingimage

Příspěvek na bydlení by mohl být od října až dvojnásobný. Senior žijící v nájmu v Praze by získal přes osm tisíc korun

15. 9. 2022

Výše příspěvku na bydlení, o který si může zažádat každý, komu nestačí příjmy na pokrytí nákladů na domácnst, by se mohl od října zvýšit, a to až dvojnásobně. Vláda bude příští týden rozhodovat o zvýšení tzv. normativních nákladů, od kterých se výše příspěvku odvíjí.

Nárok na příspěvek mají lidé v případě, pokud jejich náklady na bydlení, tedy nájem, energie, vodné a stočné atd., přesahují více než 30 procent čistých příjmů (v Praze 35 procent). O příspěvek přitom mohou žádat i lidé, kteří žijí ve vlastním bytě či domě.

Strop pro uznatelné náklady na domácnost určují takzvané normativní náklady. Ty se naposledy zvýšily od 1. ledna letošního roku a o jejich dalším navýšení bude 21. září rozhodovat vláda.

 

Jak by mohlo zvýšení normativních nákladů vypadat?

U bydlení v bytech užívaných na základě nájemní nebo podnájemní smlouvy:

 1.png

U bydlení v družstevních bytech, v bytech užívaných na základě služebnosti užívání celého bytu a v bytech vlastníků:

 2.png

Příklady seniorských domácností:

Manželé v nájmu v Praze. Mají starobní důchod ve výši 13 000 kč a 15 000 Kč.  Faktura za energie se jim zvýšila z původních 12 639 Kč na 18 264 Kč. Záloha za energie měsíčně bude u této domácnosti tedy 1 530 Kč, nájemné 16 000 Kč a další služby spojené s bydlením 2 000 Kč (dohromady 19 530 Kč).

3.png

Senior žijící sám v pražském bytě:

Senior s důchodem ve výši 17 tisíc Kč žije v nájemním bytě v Praze. Faktura na elektřinu se meziročně zvýšila z 9 000 Kč na 11 500 Kč. Skutečné měsíční náklady na bydlení má 13 000 Kč.

4.png

Ministerstvo práce a sociálních věcí každý měsíc eviduje v průměru kolem 170 tisíc žádostí o příspěvek na bydlení. Od začátku letošního roku do konce srpna úřady práce, na kterých se o příspěvek žádá, vyplatily přes pět miliard korun. Ministerstvo podle návrhu, který předložilo vládě, počítá s tím, že by o příspěvek mohlo díky zvýšení normativů požádat až o třetinu domácností více než je tomu v současné době

„Lidé by se neměli stydět o příspěvek žádat. Státní sociální podpora je tu od toho, aby lidem pomáhala, když je potřeba,“ vyzýval opakovaně ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Od 1. července si můžete o tuto formu pomoci požádat pohodlně online z domova a není už potřeba vyplňovat rozsáhlé formuláře na pobočkách Úřadu práce. Na webu MPSV je možné vyplnit nový digitální formulář, a to jak na počítači, tak na chytrém telefonu či tabletu. Velkou úlevou je také to, že potřebné doklady je možné jenom vyfotit chytrým mobilem a odeslat jako přílohu ve formuláři. Je ale potřeba mít jednu z elektronických identit, kterou se vyplatí vyřídit, protože pomůže i s další komunikací s úřady. Záměrem nové online žádosti je podle MPSV zpřístupnit tuto formu pomoci většímu okruhu lidí, kteří by na příspěvek sice měli nárok, ale z různých důvodů ho nečerpají.

 

 

 

bydlení důchody energie
Hodnocení:
(3.5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA