Tuhle skvělou komedii viděl snad každý Čech. Přitom premiéru začátkem ledna 1983 sledovala režisérka Marie Poledňáková s obavami, neboť tehdejší Rudé právo o tomto filmu předtím nepsalo nijak obdivně. Nelíbilo se mu třeba to, že všichni tři otcové měli příliš blyštivé a nedělnické povolání (dirigent, zvukař, primář), a kritizovalo také atraktivní interiéry jejich bydlení, které se vymykaly tehdejšímu panelákovému standardu. Jenže obliba této rodinné komedie u diváků narostla do takových rozměrů, že ji v roce 1998 vybrali za českou filmovou veselohru století!
Parádní hlášky
Trojice otců (Július Satinský, Pavel Nový a Václav Postránecký musí vzít na obvyklou pánskou jízdu do hor svých šest dětí – a po úvodních rozpacích to zvládne se ctí. I když jsou jejich metody poněkud svérázné, děti (i filmoví diváci) si je o to víc užívají. Přestože někdy tečou chvilku slzy, například když Pepíno říká tatínkovi pod smrkem: „Maminka mě utřela lopuchem... Byla tam beruška.“
Zlidovělo i mnoho dalších hlášek, třeba „Maminka je doma? - Né, to nadává papoušek“, „Tati... Matýsek se posral!“, "Maminka mi před koupáním sundavá bačkůrky" či praktická manželčina rada: „Večeři máš v kuchařce na straně 34.“
Vše do sebe zapadlo
A proč se vlastně z tohoto rodinného snímku stala komedie století? Nejspíš kvůli dobrému scénáři, vtipným dialogům, šťastnému hereckému obsazení, ale také díky rozkošným dětem. Kvůli nim obešli před natáčením asistenti desítky škol a školek a z několika tisíc dětí jich nakonec Marii Poledňákové přivedli asi 450.
Například Pepína (Cyrila Křůpalu), který později vystudoval mezinárodní obchod, vybrali prý pro jeho prostořekost. Dášence (Zuzaně Lisové), která absolvovala zdravotnickou školu, do filmu pomohl i hezký zpěv a neustálý usměv. Naopak Bertík (Marek Dvořák) se spíš mračil a prý do filmu strašně nechtěl. Nakonec u filmu pár let zůstal (hrál mimo jiné v komedii Žáku Kašíku, nežeň se!) a pak vystudoval průmyslovou školu sdělovací techniky.
Filmový Míša (Václav Korda) je dnes úředníkem v bance, ale k herectví se vrací ve volném čase jako loutkoherec. Kačenka (Marta Buchtíková), která si s lítostí kvůli natáčení musela ostříhat vlasy, se odstěhovala do Francie. A batole Mates (Lukáš Pelánek) dnes pracuje na poště.
Pokuta pro režisérku
S dětmi, které za roli dostaly každý honorář 3000 korun, byly u natáčení kromě filmových maminek (Zdena Studenková, Jana Šulcová a Eliška Balzerová) i jejich pravé matky, které zažily i pár krušných chvilek. Například Dášenka si druhý den po natočení „kadibudkové scény" s Pepínem zlomila ruku a po scéně s bačkůrkami ve sněhu musela brát antibiotika.
Expedice YDYKSEB jela podle svého názvu (čteného pozpátku) ve filmu do Beskyd, ale natáčelo se v Krkonoších a Jeseníkách. „Pobyt v Beskydech by stál víc peněz a my měli tehdy rozpočet necelé čtyři miliony. Proto nakonec štáb vybral z úsporných důvodů chatu na Benecku," vzpomněla později režisérka, která rozpočet i tak překročila o 400 000 a prý musela s produkčním Janem Balzerem zaplatit pokutu.
Filmová chata Apalucha stojí u Dolního Dvora sedm kilometrů od Vrchlabí. Nedaleko ní bydlel filmový štáb v hotelu Morava, v němž se mimo jiné točil uhelný sklep, jímž prolétla Jana Šulcová nachystanou pastí. Zvukař Pepa ale v noci unikal kamarádům až do asi 200 km vzdálené Karlovy Studánky v Jeseníkách, kde v hotelu (lázeňský dům Slezský dům) jeho filmová žena Gábina zpívala hit Sladké mámení. Natáčelo se i v Praze, například v nemocnici na Bulovce či ve vile Jany Šulcové ve Vokovicích.
„Samá nápodoba, chtěnost a jakoby život,“ napsal o filmu 6. ledna 1983 v recenzi v Rudém právu Lubor Kazda, podle něhož ze světa tří rodin „vykukuje cosi veskrze nafouklého a pustého jako pouťový balónek“. Jakoby život? No, komedie S tebou mě baví svět už žije třicet let. A daří se jí pořád skvěle.