Stačí ten den navštívit v čase od 8 do 18 hodin některou z vybraných prodejen, nakoupit a věnovat zakoupené potraviny nebo drogistické produkty dobrovolníkům. Na podporu potřebných produktů tentokrát PENNY připravilo i speciální dvoustranu v pravidelném týdenním letáku.
Veřejnou sbírku potravin organizuje již tradičně Česká federace potravinových bank ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu a Asociací společenské odpovědnosti. „Zvláště v dnešní době, kdy se ukazuje, jak důležité je si vzájemně pomáhat, a jak důležitá je jakákoliv pomoc lidem, kteří jsou ve složité životní situaci, jsme rádi, že můžeme být součástí Sbírky potravin. Uvědomujeme si, jak současné dění dopadá na rodiny uprchlíků, ale také, jak ekonomická situace po pandemii i v souvislosti s krizí na Ukrajině dopadá na ty nejpotřebnější, kterými jsou samoživitelé a samoživitelky, pěstouni, hendikepovaní, senioři a lidé, kteří se nachází, často ne vlastním přičiněním, v tíživé životní situaci, kdy nemají dostatek prostředků na nákup základních věcí,“ říká Tomáš Kubík, vedoucí komunikace PENNY a Veronika Láchová, výkonná ředitelka České federace potravinových bank dodává: „Loni na podzim, když jsme po pandemii opět obnovili tradiční sbírku i v kamenných prodejnách, věnovali lidé jen v nich 410 tun potravin. Celkem se loni na jaře i na podzim vybralo bezmála 1 000 000 kilogramů pomoci (985 tun), což je prakticky dvakrát více než před pandemií. Lidé si uvědomují, že se situace mnohých lidí zhoršila, vždyť počet lidí v tíživé situaci během koronavirové krize vzrostl o 60 %. Věříme, že letos budeme ještě úspěšnější a lidé budou ještě solidárnější, protože si uvědomují, jak náročným obdobím řada lidí prochází.“
Zboží věnované na prodejnách putuje z prodejen přímo do regionálních skladů potravinových bank, a následně za přispění místních neziskových organizací přímo ke konkrétním lidem. Největší upotřebení naleznou konzervy, dětské výživy, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej, rýže a luštěniny, těstoviny a základní i dětská drogerie. Nejpotřebnější produkty v tomto týdny nabídne PENNY i v rámci akčního týdne v pravidelném letáku za zvýhodněné ceny.
PENNY společně s Českou federací potravinových bank loni odstartovalo projekt HEZKY ČESKY BEZ PLÝTVÁNÍ, jehož cílem je ještě více zefektivnit celý systém potravinové pomoci tak, aby se potraviny dostaly, co nejrychleji a nejefektivněji ke všem potřebným do všech regionů po celé České republice. Na konci března otevřela ČFPB nový centrální sklad v Dubči u Prahy, na jehož pořízení PENNY přispělo částkou ve výši 8 miliónů korun. Nové sklady o celkové rozloze 3 000 m2 s prostorem pro 1 000 palet byly zakoupeny a slouží nejen v rámci distribuce potravinové pomoci do dalších center po celé republice, ale také pro přímou distribuci potřebným v Praze a Středočeském kraji.
„Už před lety jsme si dali za cíl nejen přispívat do potravinových bank a poskytovat tak pomoc lidem, kteří ji potřebují, ale chtěli jsme dělat něco navíc. Proto jsme v roce 2017 poskytli federaci bezplatně sklad v Modleticích u Prahy v hodnotě 11 miliónů korun. Význam a důležitost takového skladu se pak ukázal zejména v době pandemie, kdy jím kromě obvyklé pomoci prošly i milióny kusů zdravotnických a hygienických potřeb. Nyní nastal čas posunout poskytování pomoci na novou úroveň, a tak jsme neváhali a poskytli příspěvek 8 miliónů korun na zakoupení nového centra pomoci České federace potravinových bank v Dubči u Prahy,“ shrnul podporu rozvoje distribuční sítě ČFPB v posledních letech Jens Krieger, generální ředitel PENNY.
Finanční ředitel PENNY Radek Hovorka dodává: „V dnešní době je symbolické, že nový sklad bude sídlit na adrese U Lípy svobody. Právě ve světle událostí posledních týdnů se ukazuje, jak je pro poskytování pomoci potřebným důležité, mít odpovídající zázemí a logistické centrum. Ještě před zahájením provozu se tyto prostory staly významným místem pro distribuci pomoci lidem a rodinám, které válka vyhnala z Ukrajiny. Nejde ale jen o současnou situaci. Pomoc a podpora lidem v těžkých životních situacích jim dává šanci a možnost postavit se na vlastní nohy, převzít odpovědnost za svůj život do vlastních rukou a nabýt znovu vlastní svobody. Proto jsme hrdí, že dlouhodobě pomáháme všem, kteří pomoc potřebují, ať už jsou to nyní uprchlíci z Ukrajiny nebo obecně lidé, kteří se dostali do těžké životní situace, zvláště samoživitelům a samoživitelkám s dětmi nebo seniorům.“
PENNY přispívá do potravinových bank pravidelně řadu let a je také tradičním partnerem Sbírky potravin veřejnosti. Od počátku roku 2018 pomoc potřebným prostřednictvím PENNY překročila hranici 400 tun potravin a drogistického zboží. V době pandemie podpořilo Sbírku potravin mimořádnými dary přesahujícími 10 000 000 korun, tedy více než 150 tunami potravin, a prostřednictvím přímé pomoci přispělo dalšími 60 tunami pomoci.