Zázvor se začal pěstovat zhruba před dvěma tisíci lety v Číně jako oblíbené koření. Odtud se dostal nejprve do Indie a pak do Evropy. V českých zemích je znám od 13. století, kdy jej kupci přiváželi většinou smíchaný s exotickým kari. V poslední době se stal zázvor velmi oblíbeným kořením, ale ještě více jej lidé používají k přípravě zázvorového čaje, který dokáže díky velkému množství vitamínů rychle zahnat všemožné viry.
Věděli jste, že je možné pěstovat zázvor v domácím prostředí? Jednoduché to není, ale zkusit to můžete. Právě teď, na přelomu zimy a jara, je vhodná doba pro zasazení oddenku. Ten je ideální čerstvý, neseschlý, na kterém jsou dobře viditelné vegetačními pupeny. Pokud se vám zdá oddenek hodně suchý, namočte jej před zasazením na noc do vody.
Velký oddenek je možné rozříznout na více částí tak, aby na každé byly aspoň dva vegetační pupeny. Oddenky vložíme pod hlinitopísčitou zeminu, přičemž pupeny musí směřovat vzhůru. Zasadit je můžeme do většího květináče či truhlíku, anebo do pytle naplněného zeminou. V tomto období ranních mrazů je dobré nechat květináč na teplém místě, koncem dubna jej pak můžete přenést třeba na balkon a dbát na to, aby měla rostlina, z jehož oddenku začnou rašit listy, dostatek světla a hlavně vláhy.
Rozhodně se musíte obrnit trpělivostí, protože první sklizeň lze očekávat po devítí měsících od zasazení oddenku. Nejdříve, asi po třech týdnech, vyrazí první výhonek. Listy pak rostou poměrně rychle, a to až do výšky 70 centimetrů. Protože kořen zázvoru je pod zemí a vy nepoznáte, zda je možné jej už vytáhnout, pozorujte žloutnutí a zasychání listů. To je právě čas, kdy rostlina přechází do vegetačního klidu a kdy je možné pustit se do sklizně.
Tak ať se vám dílo zdaří. Zásoba vitamínů se jistě bude hodit.