K dnešnímu příspěvku mě inspiroval malý článek v časopise. Ne, nebudu psát o tradičním anglickém soudnictví. Ostatně, posuďte sami. Pod tímto moc hezkým pojmenováním se skrývá houba. Roste jak v lesích, tak i na lukách a zahradách. A nikdy tam není sama, ale ve skupinách.
Vypadá jako chlupatá hříva nabo právě jako paruka. Český název není moc vábný - hnojník obecný. Ale o to víc tato houba pomáhá v léčitelství. Patří mezi nejznámější pomocníky s antidiabetickými účinky. Bylo prokázáno, že její dlouhodobá konzumace pomáhá snižovat hladinu krevního cukru. Obsahuje totiž minerální prvek vanad, který je nejen v podhoubí, ale i v plodnicích. A také obsahuje chemickou látku comatin, která působí na krevní glukózu podobně jako inzulín. Navíc hnojník zlepšuje chuť k jídlu, krevní oběh a také působí proti arterioskleróze.
Pro zajímavost uvedu dva jednoduché postupy na zpracování.
Kapky
3 lžíce hnojníku
3dcl 60% lihu nebo kvalitního destilátu.
Houbu najemno nasekáme ,zalijeme lihem, necháme 14 dní louhovat a nezapomene denně protřepat. Pak scedíme. Užíváme po dobu 4 týdnů 25 kapek ve1/4 sklenici vody.
Tonikum
3 lžíce hnojníku
3dcl kvalitního jablečného octa
Houbu najemno nasekáme,zalijeme octem, necháme 14 dní louhovat a nezapomene denně protřepat. Pak scedíme,nalijeme do skleněné lahve a dáme do lednice. Užíváme 1x denně 1čajovou lžičku rozmíchanou ve 1/4 sklenici vody
V kuchyni používáme pouze mladé plodnice, které jsou sněhobílé a uzavřené. Patří mezi gastronomické lahůdky.
A i když je po houbařské sezóně, můžete si kapsle koupit i v lékárně.