Václav Havel, statečný bojovník
za svobodu, jenž proslavil Česko

Václav Havel, statečný bojovník
za svobodu, jenž proslavil Česko

18. 12. 2012

Je tomu právě rok, co nás opustil. Jméno Václava Havla zná celý svět, někdejší vězeň totalitního režimu byl řadu let prezidentem Československa a České republiky. Známý myslitel a bojovník za lidská práva vždy vyvolával silné emoce. Básník, dramatik, esejista, spisovatel, publicista a politik Havel zemřel loni 18. prosince v 75 letech.

Před rokem 1989 byl Havel hlavním symbolem protikomunistické opozice, pád komunistického režimu ho vynesl až na Pražský hrad, kde setrval více než 12 let.

Ikonou boje za svobodu a demokracii zůstal Havel ve světě navzdory tomu, že v Česku jeho popularita v době jeho prezidentování spíše klesala. Opakovaně byl navržen na Nobelovu cenu míru, síla jeho osobnosti napomohla vstupu České republiky do NATO. „Prezident Havel učinil český národ hrdým. Pro mnoho lidí na celém světě znamená slovo 'Havel' a 'Čech' jedno a totéž. Havel položil Prahu a Českou republiku na mapu doby po studené válce,“ prohlásila o něm bývalá ministryně zahraničních věcí USA a česká rodačka Madeleine Albrightová.

Konec papalášů na Hradě

V úřadu prezidenta Havel zboural mnohá dosavadní tabu, jeho koncept takzvané nepolitické politiky však měl řadu kritiků. Pražský hrad po nástupu do funkce změnil k nepoznání, otevřel ho veřejnosti i světu a vrátil mu ztracenou důležitost. Mnohým však tehdy vadila jeho údajná tolerance k bývalým komunistům a také rozsáhlá amnestie vězňů odsouzených za bývalého režimu.

Ani velká autorita, kterou měl po prvním zvolení, nic nezměnila na vleklých diskusích o státoprávním uspořádání Československa v roce 1992. A období po jeho abdikaci a návratu do čela nového českého státu zase poznamenaly spory s tehdejším předsedou ODS a premiérem Václavem Klausem. A právě Václav Klaus se v únoru 2003 stal novou hlavou státu poté, co vypršelo Havlovo druhé období ve funkci prezidenta republiky.

Havel – dramatik je ceněným autorem, jehož divadelní hry byly hojně uváděny na českých i zahraničních scénách. Napsal jich na dvě desítky, z nichž nejznámější jsou absurdní dramata Zahradní slavnost (1963), Žebrácká opera (1972), Audience (1975) nebo Largo desolato (1984). Jako dramatik se znovu připomněl před třemi lety, kdy měla premiéru jeho nová hra Odcházení. Havel je také autorem mnoha kritik, komentářů, studií a esejů.

Boj s komunisty neskončil

Václav Havel se narodil 5. října 1936 v rodině pražského stavebního inženýra a podnikatele Václava Miloše Havla. Členové rodiny v minulosti prosluli jako významní filmoví podnikatelé a stavitelé, kteří výrazně ovlivnili tvář české metropole. Dědeček Václav Havel v letech 1907 až 1915 vybudoval palác Lucerna, otec Václav s bratrem Milošem zase v rámci společného podniku spravovali Barrandovské terasy.

Mladý Václav Havel navštěvoval Reálné gymnázium a Kolej Jiřího z Poděbrad v Poděbradech, výběrovou školu vedenou po anglickém vzoru. Po převratu v roce 1948 se už mohl jen vyučit chemickým laborantem. Později vystudoval večerní gymnázium a až v polovině 60. let dramaturgii na DAMU.

Bývalý režim ho řadil mezi své hlavní nepřítele, neboť měl velkou autoritu v disentu. Vystrnadit Havla z republiky se komunistům nepodařilo, ale dostat jej do vězení ano – už po vzniku Charty 77, později ještě několikrát, celkem téměř na pět let. Oporou mu byla manželka Olga, s níž se oženil v létě 1964.

V památném šovinistickém článku Kdo je Václav Havel z Rudého práva (28. února 1989) byl označen za rozvraceče a národního nepřítele. Navzdory letité perzekuci si ovšem pan Havel s komunisty účty nikdy mocensky nevyřizoval.

Sametová, Olga a Dagmar

V listopadu 1989 spoluzaložil Občanské fórum, jehož se stal jedním z hlavních mluvčích a vyjednávačů s představiteli komunistického režimu. V prosinci 1989 byl Václav Havel zvolen prezidentem a v čele Československa a poté Česka zůstal až do roku 2003 (s půlroční přestávkou v roce 1992).

V lednu 1996 zemřela jeho žena Olga a o rok později se oženil s herečkou Dagmar Veškrnovou, což mu mnozí vyčítali. Ale Dagmar se ukázala jako spolehlivá partnerka. Když v 90. letech Havla sužovalo zdraví a několikrát byl v bezprostředním ohrožení života, vždy mu byla velkou oporou. V prosinci roku 1996 odebrali lékaři kvůli nádoru Havlovi část plíce, v dubnu 1998 se během dovolené v Innsbrucku podrobil dramatické operaci proděravělého tlustého střeva. Pod dozorem nové manželky přestal Havel kouřit a zcela změnil dosavadní způsob hektického života.

"Poprezidentskému" období Havlova života dominovala lidská práva – opakovaně podpořil kubánskou opozici, disidenty v Bělorusku, angažoval se kolem situace v Barmě, Tibetu či Severní Koreji a několikrát vyjádřil své obavy o osud demokracie v Rusku. Nadále se vyjadřoval k aktuálním politickým otázkám, především v oblasti zahraniční politiky. Dopsal také divadelní hru a byl čestným předsedou českého PEN klubu. Do posledních dní svého života se věnoval i projektu své prezidentské knihovny.

Pan prezident Václav Havel navždy zůstane v srdcích všech demokratů.

 

Úmrtí Václava Havla
18. prosince
* Václav Havel zemřel krátce před 10:00 na chalupě v Hrádečku na Trutnovsku. Bylo mu 75 let.
* Památku zesnulého exprezidenta Havla uctily spontánně tisíce lidí, soustrast vyjádřilo mnoho politiků a dalších osobností z Česka i celého světa. Po celé zemi se zároveň v 18:00 rozezněly zvony kostelů a kaplí. Lidé truchlili.

19. prosince
* Lidé začali podepisovat kondolenční listiny, a to i v zahraničí, na úřadech a institucích vlály černé vlajky a státní vlajky byly spuštěny na půl žerdi.
* V 12:00 se truchlícím otevřelo centrum Pražská křižovatka, kde byla vystavena rakev s ostatky bývalého prezidenta. Rakev byla v kostele svaté Anny vystavena i 20. prosince.
* Evropské unie i Severoatlantická aliance (NATO) spustily české vlajky na půl žerdi. Všechna jednání v Radě EU začala minutou ticha.
* Pro vypravení státního pohřbu Václavu Havlovi byl ustaven výbor složený ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů: prezidenta, šéfů obou parlamentních komor a premiéra.
* Na Pražském hradě vzniklo na prvním nádvoří pietní místo. Hrad zřídil smuteční webovou stránku.
* Vláda na mimořádném zasedání rozhodla, že památku Václava Havla uctí Česko třídenním státním smutkem.
* Vláda schválila návrh zákona o zásluhách Václava Havla ve znění "Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii".
* Slovenská vláda vyhlásila na pátek v zemi státní smutek.

20. prosince
* Lidé se loučili s prezidentem Havlem v centru Pražská křižovatka.
* Stovky lidí se zúčastnily smuteční bohoslužby za Václava Havla v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu, kterou celebroval Havlův dlouholetý přítel Tomáš Halík.
* Kvůli vyhlášení státního smutku zrušili pořadatelé od středy veškeré hudební akce.
* V Poslanecké sněmovně se konalo pietní shromáždění k uctění památky Václava Havla.

21. prosince
* Začal třídenní státní smutek.
* Krátce po osmé hodině ranní vyjel z brány centra Pražská křižovatka černý mercedes s rakví Václava Havla. Za ním vyšel z Anenského náměstí smuteční průvod, do kterého se zapojily tisíce truchlících lidí z celé republiky. V kasárnách Hradní stráže na Hradčanech byla rakev naložena na slavnostní lafetu houfnice a během vojenského ceremoniálu dopravena do Vladislavského sálu Pražského hradu.
* Rakev byla uložena na katafalk ve Vladislavském sále. Poté prezident Václav Klaus pronesl projev, zazněla státní hymna a smuteční hosté pokládali k rakvi květiny.
* Ve 13:00 byl Vladislavský sál otevřen veřejnosti.
* Senát uctil památku Václava Havla smutečním shromážděním.

22. prosince
* Druhý den státního smutku.
* Lidé se loučili se zesnulým prezidentem ve Vladislavském sále.
* V řadě měst Česka se konaly zádušní mše za Václava Havla.

23. prosince
* Třetí den státního smutku.
* Vojáci přenesli rakev s Havlovými ostatky z Vladislavského sálu do katedrály sv. Víta, kde v 12:00 minutou ticha začala zádušní mše za Václava Havla, které se účastnili čeští i světoví státníci. Ke konci obřadu vystoupili s proslovy prezident Václav Klaus, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. Na závěr dělostřelectvo na Petříně vypálilo 21 čestných salv.
* Rakev s ostatky exprezidenta byla převezena do strašnického krematoria, kde se konalo rozloučení v kruhu rodiny a přátel.
* V podvečer začala v pražském paláci Lucerna multižánrová kulturní akce Pocta Václavu Havlovi.
* Pietní a vzpomínkové akce se konaly na mnoha místech Česka.

27. prosince
* Ve slovenské metropoli Bratislavě se konalo rozloučení s Václavem Havlem, který byl i posledním československým prezidentem, vzpomínkovým koncertem Drahý Václav.

31. prosince
* Z Prahy vyplula loď s květinovými dary, které lidé přinesli k rakvi Václava Havla. Květiny po třídenní plavbě lodí skončily 2. ledna v Děčíně v Labi. Loď celou cestu zdravily na břehu stovky dojatých lidí.

4. ledna
* Urna s popelem Václava Havla byla uložena do rodinné hrobky na pražském Vinohradském hřbitově. Soukromé pietní akce se účastnila vdova Dagmar, příbuzní a nejbližší spolupracovníci.

Václav Havel výročí
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

19%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%