Tradiční tuzemský rum už nemusí mít vždy obvyklých čtyřicet procent alkoholu. Producenti lihovin totiž čelí vyšším cenám surovin i energií, ale zejména ti menší si z konkurenčních důvodů nemohou dovolit zdražit. Proto šetří snižováním obsahu alkoholu.
„Cestu k přežití tak nachází v přechodu na výrobu lihovin s nižším obsahem alkoholu, kdy například tuzemák již nebude mít tradičních 40 procent, ale 37,5 procenta alkoholu,“ uvedlo v prohlášení Sdružení výrobců lihovin (SVL), které zastřešuje tři desítky malých producentů. Přechod na výrobu slabších lihovin prý bude trendem letošního roku.
Cena lihu i cukru se loni zvýšila, protože vzrostly jak ceny surovin k jejich výrobě, tak ceny energií. Členové sdružení navzdory růstu prý ceny nezdražili, což šlo na úkor jejich zisku. Nejvíce pokles marží pocítili u tradičních výrobků, jako jsou tuzemák, vodka či peprmintový likér.
Ekonomická krize podle likérek nesnížila celkovou spotřebu alkoholu v zemi, kterého Češi pijí přibližně stále stejné množství. „Přesto však naši členové zaznamenali pokles odbytu, protože část konzumentů přešla od lihovin k levným domácím a zahraničním vínům, která nejsou zatížena žádnou spotřební daní,“ řekl předseda sdružení Pavel Kučera.
Kromě rostoucích cen vstupů má na malé likérky negativní dopad také nelegální výroba alkoholu, která podle odhadů dosahuje až jedné čtvrtiny celkové produkce alkoholu v Česku. „Velké likérky na rozdíl od těch malých mají více prostředků k tomu, aby zabezpečily své výrobky proti kopírování tím, že používají speciální láhve a etikety, které jsou dražší a nelze je volně koupit,“ dodává SVL.