Pozor na nepříjemné svědění kůže. Nemohou za to naše ledviny?
FOTO: Ingimage

Pozor na nepříjemné svědění kůže. Nemohou za to naše ledviny?

28. 5. 2021

Kůže je naším největším orgánem, který chrání naše tělo, napomáhá udržovat správnou teplotu a obsahuje tzv. hmatové receptory. Když se necítíme dobře, říkáme, že „nejsme ve své kůži“. Pokud je pokožka podrážděná nebo poškozená, může nám to působit velké obtíže.

Překvapivě značný počet pacientů, kterým selhaly ledviny a jsou odkázáni na dlouhodobou život zachraňující léčbu dialýzou, trpí nepříjemným vysušováním kůže a svěděním. Svědění kůže je totiž jedním z obvyklých příznaků pokročilého onemocnění ledvin. „Přesná příčina svědění u těchto pacientů nemusí být vždy jasná. Mezi možné příčiny patří vysoká hladina hormonu příštitných tělísek nebo vysoká hladina fosforu v krvi,“ říká MUDr. Roman Štilec, Ph.D., primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Pardubicích, a dodává: „Svědění kůže může způsobovat rovněž vápník uvolňovaný z kostí, který se může ukládat v cévách, kloubech a kůži. Mezi další možné příčiny patří zadržování tzv. uremických toxinů (odpadních látek metabolizmu těla), nedostatek železa či projevy zánětlivého procesu. Další příčinou může být svědění jako projev vedlejšího účinku některých léků nebo alergické reakce, například na některé textilie, prací prostředek, kov apod.“

Tyto kožní potíže nás sice neohrožují na životě, ale mohou být velmi nepohodlné a znepokojivé. Ve svém důsledku tak mohou ovlivňovat kvalitu našeho života.

Jak se vyhnout nepříjemnému svědění?

Pokud máte dlouhodobé potíže se svěděním kůže, promluvte si o tom s odborníkem. Nezapomeňte, že problém může být způsoben také onemocněním ledvin, ale i mnoha dalšími chorobami. Pokud na kůži nemáte patrnou žádnou vyrážku, vydejte se v první řadě za praktikem. Základní laboratorní vyšetření krve může napovědět, jestli nejsou na vině ledviny, žlučník, stres nebo třeba cukrovka. S vyrážkou určitě vyhledejte kožního lékaře. Ten vám poradí s výběrem vhodných krémů nebo roztoků, které by vám mohly pomoci, nebo navrhne alternativní léčbu ulevující od svědění. Určitě se vám dostane řady doporučení, abyste se cítili lépe „ve své kůži“.

„U pacientů s nemocnými ledvinami je ke zmírnění možných příčin svědění velmi důležité sledovat rovnováhu vápníku a fosfátu v těle a ve spolupráci s nutričním terapeutem vhodně nastavit jídelníček, a dále zajistit dostatečnou účinnost dialyzační léčby,“ doplňuje MUDr. Roman Štilec.

Díky těmto tipům můžete minimalizovat nepříjemné pocity svědění kůže:

  • Vyhýbejte se horkým koupelím, raději se sprchujte. Pokud se ale bez koupele neobejdete, zkuste do vody přidat jedlou sodu nebo ovesnou mouku, což často přináší úlevu.
  • Dávejte přednost oblečení vyrobenému z bavlny a jiných přírodních materiálů.
  • Silné parfémy v čisticích prostředcích, saponátech, mýdlech nebo tělových mlécích mohou vyvolávat alergické reakce nebo váš stav zhoršovat. Snažte se je proto nepoužívat.
  • Pomoci vám může také dobrá péče o pokožku, každodenní mytí a zvlhčování.
  • Za žádných okolností se neškrábejte! Škrábání má tendenci svědění zhoršovat a může dokonce vést k poškození kůže a infekcím. Stříhejte si nehty, abyste si nemohli škrábáním poškodit kůži.
  • Co nejvíce se snažte vyhýbat pádům nebo zraněním kůže, aby nedocházelo k odřeninám, které mohou stav zhoršovat.
zdraví
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.