Na severu Švédska
se staví ledový hotel

Na severu Švédska
se staví ledový hotel

5. 12. 2012

V Jukkasjärvi, městečku ve švédském Laponsku severně od polárního kruhu, pracuje dvacítka dělníků v tlustých bundách na podivné stavbě: vzniká tu ledový hotel, který zmizí na jaře, až roztají ledy. Píše o tom agentura AFP.

Vyzbrojeni mohutnými rukavicemi a přilbami naraženými přes čepice lemované kožešinou sestavují tito arktičtí zedníci stovky ledových bloků namodralých odstínů, zrovna jako by šlo o nějakou gigantickou stavebnici lega. Během několika týdnů musejí postavit šedesátku pokojů a ledový bar tohoto obrovského iglú s mnoha dómy, arkádami a klenutými sály a kapli s oltářem a křtitelnicí z ledu, kde se budou konat svatby a křtiny.

Icehotel má být brzy otevřen a čas pílí. "Je to běh proti času," vysvětluje jedna z odpovědných pracovnic zařízení Beatrice Karlssonová. "Jsme zcela závislí na meteorologických podmínkách, musíme sice dodržovat harmonogram, ale ten se mění," říká.

Po základní stavbě je třeba dotvořit dekoraci budovy, která je celá z ledu a zdobit ji bude působivá hra světel: lustry jsou z rampouchů, sochařská výzdoba, křesla a postele jsou vytesány z ledu. Jen na dekorace je vyčleněn rozpočet ve výši pěti milionů švédských korun (14,5 milionu Kč). Apartmány, jichž je celkem 16, jsou dílem umělců z celého světa vybraných konkurzem ze stovky kandidátů. Hotel má také 49 skromnějších standardních pokojů, kde jsou ledová lůžka pokryta sobí kožešinou.

Recepce vydává hostům spací pytle a potvrzení, že strávili noc při minus sedmi stupních Celsia. Venkovní teplota může klesat až k minus 40 stupňům, ale uvnitř nikdy neklesne pod minus osm, protože led izoluje. Rasmus Waern, expert na severskou architekturu, připomíná výjimečnost tohoto typu stavby ve Švédsku. Podle něho to je zcela originální. "Ve Skandinávii neexistují žádné tradice ledové architektury," konstatuje.

Nyní se to však stává téměř zvykem, protože už 23 let roste na březích řeky Torne totéž staveniště a na jaře znovu zmizí. "V březnu vylovíme z řeky 5000 tun ledu, ty pak v dvoutunových blocích uchováváme ve dvou skladech za teploty mezi minus osmi a minus pěti stupni," vysvětluje hlavní dekoratér Jens Thoms Ivarsson. Na podzim, kdy na švédský sever uhodí první polární chladna, se začíná se stavbou. "Dělá se to po etapách a vše musí být v prosinci hotovo," upřesňuje Beatrice Karlssonová.

O pět měsíců později, když přijde jaro a dny se prodlouží až do půlnoci, odnese krásnou budovu tání. "Vracíme řece Torne to, co nám půjčila," říká Thoms Ivarsson a vyslovuje uznání řece, bez níž by Icehotel nemohl existovat.

Tento hotel, který dnes napodobují další země, nemá žádnou hvězdičku. Cena ubytování za jednu noc se však pohybuje od 2200 do 7000 švédských korun (asi 6370 až 20 000 Kč). Tento prazvláštní podnik je rovněž financován dalšími způsoby: turisté, kteří sem přijíždějí v autobusech, zaplatí za prohlídku hotelu 325 švédských korun (asi 950 Kč). V ledové kapli se konají svatby a křtiny a návštěvník se může občerstvit u baru, kde jsou sklenky vyřezány z ledu.

kuriozity
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.