Na "díru" v pravidlech upozornila Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR), která nyní žádá vládu a ministerstvo zdravotnictví, aby to napravily.
„Pravidla očkování a pravidelného testování na Covid-19 by měla být stejná pro všechny pracovníky v sociálních službách, protože všichni dennodenně přicházejí do rizikového kontaktu se svými klienty. Patří proto do skupiny nejvíce ohrožené koronavirem a současně jsou rizikem i pro své klienty, kteří jsou křehčí a často zcela závislí na pomoci druhých. Vláda je ale opět pominula. Vedle toho nezahrnula mezi rizikové skupiny například ani pracovníky, kteří pomáhají v terénu lidem bez domova nebo v noclehárnách, na seznamu chybí i jednodenní stacionáře a mnoho dalších,“ uvádí předsedkyně Sekce sociálních a zdravotních služeb AVPO ČR Lenka Kohoutová. Dodává, že ministerstvo zdravotnictví při přípravě mimořádných opatření opakovaně klade důraz na pobytová zařízení, zapomíná ale na terénní a ambulantní služby.
„Pro organizace to znamená, že si nemohou ani částečně nechat testy proplácet a jsou tak závislé buď na podpoře z kraje, anebo jsou s ohledem na své klienty nuceny nakupovat testy ze svého. Velice stojíme o to, aby vláda tento problém zaregistrovala a ve vzájemné spolupráci se sektorem sociálních služeb nastavila rovné a spravedlivé podmínky, které pomohou ochránit pracovníky pro udržení chodu klíčových služeb a zamezí šíření koronaviru mezi klienty,“ dodává prezident AVPO ČR Marek Šedivý.
Asociace veřejně prospěšných organizací sdružuje více než stovku neziskových organizací servisního typu, které poskytují veřejně prospěšné služby. Přes šedesát procent členské základny jsou poskytovatelé sociálních služeb.