Hromnice mají velmi dlouhou tradici. Jejich vznik můžeme už hledat v keltských či slovanských dobách. Svátek převzalo i křesťanství, a tak se slaví dodnes. Staří Slované svátek slavili hlavně boucháním. Na dvorku zaťali sekyrku do země a ženy bouchaly smetákem nebo hráběmi do podlahy. Také rády bouchaly do dubů, potože to byly Perunovy stromy. Abych tak řekla - třískali všichni vším, jako by šlo o život. Věřili, že tak pomáhají Bohu Perunovi přemoci duchy temnoty.
S příchodem křesťanství byl původní svátek Hromnic nahrazen katolickým svátkem "Uvedení Páně do chrámu" .Tento den se slaví i jako Světový den zasvěcených osob. Svátkem Hromnic končila doba vánoční, v domácnostech se uklízejí betlémy, odstrojují vánoční stromky (pokud se tak již nestalo) a 2.2. si celý křesťanský svět připomíná událost, kdy Marie a Josef přinesli Ježíše 40 dní po jeho narození do jeruzalémského chrámu, aby ho odevzdali Bohu. V chrámu ho pak stařec a prorok Simeon nazval "světlem k osvícení pohanů". Svátek je doprovázen žehnáním svící.
Od tohoto Simeonova proroctví o Ježíši - světle pochází zvyk, který se začal šířit od 11. století. V tento den se v kostelích světí svíčky "hromničky", které se během bouřek zapálené dávaly do oken a měly spolu s modlitbou chránit před bouřkou.
Na závěr bych ráda připomenula velmi zajímavý film z roku 1993, uvedený pod názvem "Na Hromnice o den více." Hlavní roli vytvořil Bill Murray, ale také svišť Phil, který předpovídá, zda jaro už přijde, nebo bude mít zpoždění.
Přeji všem, abychom se jara dočkali všichni ve zdraví a mohli si užívat paprsků jarního sluníčka.