Opět jsme se rozjeli skoro za humna na menší výlet do Libochovic a Třebenic. Jsou to oblíbená místa našeho mládí, a tak jsme je jeli ukázat vnoučatům.
V Libochovicích je krásný barokní zámek, který stojí v romantické poloze na břehu řeky Ohře. Prohlídka určitě stojí zato. Na zámku se narodil významný český přírodovědec a fyziolog Jan Evangelista Purkyně /1787-1869/. Byl prvorozeným synem Josefa Purkyně, obročího na libochovickém panství. Tomuto nejvýznamnějšímu libochovickému rodákovi je věnována samostatná expozice v přízemí zámku. Na nádvoří se konají pravidelně výstavy bonsají. V areálu nádvoří je v současné době krásná výstava fotografií Jiřího Volfa o Českém středohoří. U zámku je francouzská krásně udržovaná zahrada s volně se pohybujícími pávy.
Když jsme si vše prohlédli, dali libochovickou zmrzlinu a koupili v místním uzenářství buřtíky na večerní opékání, pokračovali jsme do městečka Třebenice. Tam zejména proto, že v místním hostinci velice chutně vaří a nám už pěkně vyhládlo.
Královské město Třebenice leží na úpatí překrásné krajiny Českého středohoří, .První zmínky o vzniku města jsou v pověsti o založení hradu Košťálu rytířem Košťálem. Historie sídla se datuje nejspíš od devátého století. Největší zajímavostí ve městě je Muzeum českého granátu, které je umístěno v bývalém luteránském kostele. Mimo expozice o těžbě českého granátu jsou zde vystaveny i šperky Ulriky von Levetzow. Nad městem se tyčí vrch Košťál se zříceninou Košťálovem.
Třebenice často vyhledávají turisté na svých turistických a cyklistických trasách po tomto okolí. Shodou okolností i vystavující fotograf v Libochovicích Jiří Volf je třebenickým rodákem.
Potom už jsme pokračovali naším milým středohořím domů. Žně jsou zde již v plném proudu, každou chvilku jsem na trase zastavovala, abych se pokochala krásou zlatých polí, někde již sklizených.
Na příště vymyslím mírný kopeček, abychom ho staří, mladí i nejmenší zdolali bez ztráty květinky.