Kuřecí plátky s houbami, smetanou a rýží se sladkým hráškem (4 porce)
2 lžíce másla
1 cibule
špetka drceného kmínu
lžička sladké mleté papriky
hrst pokrájených čerstvých, nebo namočených sušených hub
150 ml smetany 33%
300 g dlouhozrnné rýže
2 lžíce oleje
sůl
1/2 oloupané cibule
3 hřebíčky
1 lžíce másla
200 g mraženého hrášku
2 lžičky krupicového cukru
1 lžíce citronové šťávy
Řízky osolte a opepřete. Máslo rozpusťte v kastrolu a opečte na něm dosklovita jemně nakrájenou cibuli. Potom ji odhrňte stranou, přidejte maso a také ho opečte. Poprašte kmínem, paprikou a zpěňte ji. Přidejte houby, osmahněte je a vlijte smetanu. Přiklopte a duste na mírném ohni 5–10 minut. Promíchejte, ochutnejte a je-li třeba, dochuťte.
Rýži si připravte předem, abyste ji mohli podávat jako přílohu. Troubu předehřejte na 180 °C. Rýži propláchněte horkou vodou a nechte okapat. V kastrolu vhodném do trouby rozehřejte olej a opečte na něm rýži dosklovita. Osolte, přilijte 450 ml vody, navrch položte cibuli se zapíchnutými hřebíčky a přiveďte k varu. Pak kastrol přiklopte poklicí a duste rýži v troubě 20–30 minut. Když je rýže měkká, odstraňte cibuli a rýži načechrejte vidličkou, aby byla sypká.
Zatímco je rýže v troubě, rozpusťte v rendlíku máslo, dejte na něj hrášek, přidejte cukr, citronovou šťávu a osolte. Promíchejte, zakryjte pokličkou a několik minut zvolna poduste. Že je hrášek hotový, poznáte ochutnáním – bude měkký, šťavnatý a stále ještě krásně kulatý. Jakmile dosáhnete tohoto stadia, vypněte plamen. Nakonec hrášek opatrně vmíchejte i se šťávou do hotové rýže. Na talíř dejte větší hromádku hráškové rýže, uprostřed utvořte prohlubeň a do ní navrstvěte maso s liškami a omáčkou.
3–4 lžíce olivového oleje
sůl a čerstvě drcený pepř
mletá sladká paprika
cca 4 velké plátky slaniny
případně 50 g sýra na posypání a zapečení (podle vaší chuti)
Brambory vyskládejte do pekáčku vyloženého alobalem, můžete je lehce otevřít, aby se vám uvolnily jednotlivé zářezy – jen pozor, aby se brambora nerozpadla. Pak je lehce polijte olivovým olejem, posypte solí, pepřem a v zářezech ještě lehce sladkou paprikou.
Slaninu si nakrájejte na malé plátečky o velikosti tak 3×2 cm a vkládejte je pravidelně do zářezů brambor (nemusí být ve všech). Dejte péct do trouby na 200 °C asi na 40 minut dozlatova a dokřupava, podle velikosti brambor. Pokud chcete použít i sýr, nasypejte ho na brambory až asi 15 minut před koncem. Podávejte s něčím osvěžujícím – třeba ředkvičkami, okurkami nebo salátem.
TIP: Můžete si samozřejmě vyhrát s kořením. Bramborám sluší třeba i chilli a pak spousta bylinek – rozmarýn, tymián, oregano, saturejka – podle vaší chuti.
Křenové bramboráky plněné syrečkem (4 porce)
6 cm čerstvého křenu
150 g hladké mouky
100 ml mléka
sůl
špetka drceného kmínu
2 vejce
6 stroužků česneku
1 lžíce majoránky
sádlo nebo olej na smažení
8 olomouckých tvarůžků
Vmíchejte nastrouhaný křen, mouku, mléko, sůl, kmín, vejce, prolisovaný česnek a majoránku. Na závěr můžete přidat trochu mouky nebo mléka podle toho, jestli vám těsto připadá řídké nebo husté – nemělo by se úplně roztéct po pánvi, ale mělo by se dát dobře rozetřít. Pokud nemáte problém s ochutnáváním syrového těsta, klidně to udělejte, tak nejlépe poznáte, zda je dostatečně slané a výrazné.
Na pánvi rozpalte olej. Do něj sběračkou lijte placičky o něco větší, než je průměr tvarůžku. Na každou placičku položte tvarůžek, mírně ho vmáčkněte do těsta a shora ho přelijte další vrstvou bramborového těsta. Smažte z obou stran dozlatova.
TIP: Tyto plněné bramboráky smažte spíš na mírnějším plameni – protože na stranách, kde se obě vrstvy těsta stýkají kolem syrečku, je vrstva těsta poměrně vysoká, takže potřebuje pár minut, aby se propekla. Pokud si nejste jisti, jestli už máte propečeno, kousek okraje uždíbněte (stejně vás to jistě láká!) a budete mít jasno. Díky syrečku jsou tyto bramboráky opravdu syté, takže budou i velkému jedlíkovi stačit dva - vám tedy odpadne dlouhé stání u plotny...