Pozorování hvězd má
v Česku silnou tradici

Pozorování hvězd má
v Česku silnou tradici

12. 11. 2012

Hvězdné nebe a vesmír přitahují člověka od nepaměti. Své primitivní observatoře měli již starověké národy, masivní rozvoj hvězdáren nastal ale až v první polovině 20. století. Mnoho zajímavých staveb se špičkovým zařízením pro pozorování hvězdné oblohy vyrostlo i v českých zemích. Před 75 lety, 12. listopadu 1937 byla na vrcholu Kleť v Českých Budějovicích otevřena druhá nejstarší lidová hvězdárna v Čechách.

První byl Belveder

První významnou českou astronomickou observatoří byl zřejmě pražský letohrádek královny Anny (Belveder), odkud za vlády císaře Rudolfa II. pozorovali hvězdy Tycho de Brahe a Johannes Kepler. Za ní se hned řadí Astronomická věž pražského Klementina, dostavěná v roce 1722, dodnes proslulá pravidelnou a nepřerušenou řadou měření teploty, atmosférického tlaku a množství dešťových srážek od ledna 1775.

Úplně první lidovou hvězdárnu v Čechách ale zřídil už počátkem 20. století baron Arthur Kraus v Pardubicích. Nejdříve na pardubickém zámku upravil věž pro astronomická pozorování a na začátku roku 1913 otevřel terasu domu Na staré poště, kde byl k dispozici dalekohled o průměru objektivu 16 centimetrů a spektroskop pro pozorování Slunce.

Celkem v Česku nyní existují zhruba tři desítky hvězdáren s profesionálním obsazením. Ty známější jsou například v Českém Těšíně, Teplicích, Prostějově, Pardubicích, Rokycanech, Slaném, Třebíči, Vsetíně či ve Vlašimi. O tradici amatérské astronomie svědčí i to, že v posledních letech přibyly malé soukromé hvězdárničky, v současné době jich je přes třicet.

Vědecké základny

K nejdůležitějším vědeckým pracovištím svého druhu v Evropě patří Astronomický ústav v Ondřejově, který se zabývá pozorováním Slunce a dalších hvězd, meziplanetární hmoty či vysokoenergetických objektů ve vesmíru. Hvězdárna zde zahájila provoz v červenci 1906 a v roce 1928 byla věnována československému státu.

Významnou observatoří je právě hvězdárna na jihočeské Kleti (1957), v Česku je nejvýše položená. Před časem byla modernizována a má po Ondřejově druhý největší dalekohled v Česku s metrovým průměrem zrcadla. Je známa především výzkumem planetek a komet včetně těles přibližujících se Zemi a v oboru je světovou špičkou.

Na Moravě patří k nejzajímavějším hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka na Kraví hoře v Brně (1953). Hlavní atrakcí je planetárium v kopuli o průměru 17,5 metru, na kterou se promítá 9000 hvězd, 20 mlhovin i hvězdokup a těles sluneční soustavy.

Lidové hvězdárny

Větší nebo menší hvězdárny či pozorovatelny a planetária se pak především v 50. letech minulého století stavěly snad v každém okresním městě. Síť desítek takzvaných lidových hvězdáren zřizovaných městy je v Česku, po území bývalého východního Německa, jednou z nejhustších na světě. V současnosti dvě největší hvězdárny v Praze a v Brně provozují magistráty, ty středně velké (České Budějovice, Hradec Králové, Valašské Meziříčí) krajské úřady. Řadu z nich ale také provozují občanská sdružení nebo zájmové skupiny.

Pozorovat hvězdy však mohou děti i přímo ve školách, třeba na základních školách v Nymburce, Mladé Boleslavi či na gymnáziu v Chebu. Součástí Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě je Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy. Kuriozitou je hvězdárna otevřená v roce 1970 na hradě Hněvín nad městem Most. 

astronomie
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 15. týden

Uplynulou sobotu proběhll 34. ročník vyhlašování cen České hudební akademie Anděl. Ve vědomostním kvízu tohoto týdne si budete moci otestovat, jak znáte současnou českou hudební scénu. Zabrousíme ale také trochu do historie...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

20%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%