A našlo by se daleko více těchto rad, já se teď zaměřím na jednu konkrétní, již v přírodě dostupnou, čerstvou bylinu. V okamžiku, kdy píšu tento příspěvek, tak venku svítí sluníčko, na zahradě kvetou petrklíče, fialky, raší mladé kopřivy, které jsou pro nás zdrojem cenných látek. A právě kopřivě bych se teď ráda věnovala.
KOPŘIVA DVOUDOMÁ
KOPŘIVA, PLEVEL, KTERÝ ŠATIL – to je název velmi zajímavé knihy, kterou napsal pan Václav Michalička. Kopřivu zde rozebral z pohledu kulturních souvislostí, jako magickou rostlinu i jako píci, pokrm a léčivo. Vyrábělo se z ní textilní vlákno už od pradávna. (Berte to jako inspiraci pro zajímavou knihu).
Zmínku o prospěšnosti kopřivy můžete najít už i v románu Victora Huga - Bídníci. Hlavní hrdina Jean Valjean na jedné ze svých procházek uviděl venkovany, jak ničí kopřivy, a coby dobrý hospodář se jim snažil poradit: Zadíval se na hromadu s kořeny vytrhaných a již zaschlých rostlin a řekl: „ Zvadly. A byl by z nich užitek, kdybyste si s nimi věděli rady. Listí mladých kopřiv je dobrá zelenina, stará kopřiva má vlákno jako konopí a len. Tkanina z kopřiv se vyrovná konopné látce. Nasekanou kopřivu žere ráda drůbež, rozemletá zase chutná dobytku. Po kopřivovém semenu, přimíchaném do krmiva, má dobytek lesklou srst, kořen kopřivy přidaný k soli dává žlutou barvu. Jinak je to dobré seno, které se může dvakrát do roka kosit.“ (HUGO 2001, str. 174-174)
O kopřivě se pěkně píše i v knize „Léčivé a kouzelné byliny“ (autor Wolf-Dieter Storl) … jako sousední rostlina zvyšuje kopřiva obsah éterických olejů v léčivých rostlinách, a to až následovně:
Kozlík 20%
Andělika 80%
Majoránka 10-20%
Máta a šalvěj 10%
Zelí, jablka, brambory a zelenina, skladované ve sklepě, vydrží déle, když je položíme na kopřivy nebo je kopřivami přikryjeme.
KOPŘIVA je léčivá od kořenů až po květy. Aktuálně nám příroda nabízí mladou svěží rostlinku s nejvyšším možným účinkem. Kopřiva je bohatá zejména na sloučeniny železa, vápníku a draslíku, třísloviny, vitamíny, kyselinu křemičitou, slizové látky.
Marie Treben, jako jedna z největších průkopnic a znalkyň léčivých rostlin, se o kopřivě vyjadřovala následovně: „ Kdyby lidé věděli, jak je kopřiva léčivá, nic jiného by už nepěstovali. Bohužel to ví jen málokdo.
Kopřiva dvoudomá i žahavka, obě se považují za léčivé.
- Podněcuje látkovou výměnu
- Čistí krev
- Močopudná – což je důležité pro lidi, kteří trpí revmatismem, dnou, zánětem močové trubice, zadržováním moči, ledvinovými nebo močovými kaménky
- Podporuje činnost jater, žlučníku a ledvin
- Pomáhá při průjmu a staví krvácení, stejně jako obtížné vyměšování hlenů při rýmě
- Při zahlenění žaludku a dýchacích orgánů, při plicních nemocech
- Snižuje hladinu cukru v krvi, tím příznivě ovlivňuje slinivku břišní
- Při virových onemocněních je rovněž vynikajícím pomocníkem
- Čerstvá doplňuje železo, pomáhá při chudokrevnosti, anémii a jiných onemocněních krve
Příklady použití:
ČAJ – čerstvé nebo sušené kopřivy (plná čajová lžička na šálek čaje) přelijeme vroucí vodu a necháme krátce vyluhovat, scedíme a po doušcích vypijeme denně až šálky čaje. Bylinné čaje pijeme vždy teplé.
KOPŘIVOVÁ ŠŤÁVA - čerstvě natrhaná kopřiva, smetanka lékařská, případně můžeme přidat další již rostoucí bylinky, odšťavníme a co hodinu užíváme 1 polévkovou lžíci této směsné bylinné šťávy (recept podle Maria Treben).
Kopřivový špenát, kopřivové nádivky, polévka s kopřivami, kopřivový sirup.
Koupele nohou, celkové koupele, omývání vlasů i těla kopřivovým výluhem a mohli bychom pokračovat.
Doporučuji kopřivu sbírat a sušit maximálně do konce května. Poté se již obsah dusíkatých látek výrazně zvyšuje. Důležité je však vědět, že by neměla být užívaná déle než 21 dnů! Poté se už z dobrého sluhy může stát zlým pánem.
Přeji vám všem, milí čtenáři, abyste jaro prožili ve zdraví a v pohodě. Přeji všem hodně sluníčka, aby ty dny byly příjemnější.
Šárka Laštovičková