Staří rockeři ještě zdaleka
neřekli své poslední slovo

Staří rockeři ještě zdaleka
neřekli své poslední slovo

7. 11. 2012

Jsou v důchodovém věku, mají šedivé či obarvené vlasy a stárnoucí fanoušky, ale veteráni rockové a popové hudby ještě zdaleka nepověsili své kytary na hřebík. Udržují se na hudební scéně starými hity, obnovováním zaniklých kapel a koncertními šňůrami.

Rolling Stones, Beach Boys…

Seznam těchto legend 60., 70. a 80. let, které jsou odhodlány neupadnout v zapomnění, je dlouhý. A to přesto, že uvnitř skupin mnohdy přežívají silné záště, píše agentura AFP.

Jako první lze uvést neopomenutelné členy britských Rolling Stones, kterým jejich neshody nezabránily oznámit, že v polovině listopadu vydají nové album s jejich úspěšnými skladbami a dvěma novými písněmi. Jde o jejich první společné nahrávání za posledních sedm let.

„Ano, ještě dělám rock! A vše jde dobře,“ zvolal Mick Jagger při oslavě 50. výročí založení britské kapely. V roce 1963 jí přitom předvídal jednoletou až dvouletou existenci. Nyní chystají „Stouni“ sérii nových koncertů.

Zakládající členové americké skupiny Beach Boys, kteří spolu nehráli již 20 let, se vrátili ke svým strakatým košilím a zakopali ve svých zhruba 70 letech válečnou sekeru, alespoň na dobu jednoho alba a turné.

Britští Who sice v roce 1965 zpívali "I hope I die before I get old" (Doufám, že zemřu dříve, než budu starý), ale dva jediní přeživší původní členové – Roger Daltrey a Pete Townshend – se znovu vydávají koncertovat v listopadu do Severní Ameriky. Prvnímu je přitom 68 a druhému 67 let.

Americká legenda Iggy Pop je v „dědečkovském“ věku, ale dále se předvádí plný nadšení do půl těla nahý na koncertech. Američan Bob Dylan oslavil nedávno 50 let kariéry s albem Tempest, které kritika vřele uvítala.

Tato dlouhověkost je kombinací několika faktorů, tvrdí šéfredaktor časopisu Classic Rock Scott Rowley. „Existuje skutečná touha veřejnosti po živé hudbě. Jsou lidé, kteří vždy snili vidět tyto legendární umělce na scéně. Těmto hudebníkům tak nikdy nebylo nabídnuto za koncertování tolik peněz jako nyní,“ vysvětluje.

Pro peníze, nebo kult mládí?

„Skupiny se schovávají za krásná slova o tom, jak mají chuť znovu spolu hrát, ale v 99 procentech se vracejí na pódium z finančních důvodů,“ tvrdí člen vedení redakce hudebního časopisu Inrockuptibles Jean-Daniel Beauvallet. Roli v tom podle něj hraje to, že většinou jsou zvyklí na život v luxusu.

Finanční těžkosti například přiměly i kanadského písničkáře Leonarda Cohena, aby se ve svých 78 letech vydal opět na cesty. V černém oděvu a s plstěným kloboukem na hlavě dál projíždí svět a plní sály svými fanoušky.

Vášniví příznivci rockových legend zestárli s těmito legendami, jejichž koncerty bývají často příležitostí k rodinným výjezdům. Hodně daleko je doba, kdy jejich hudba byla vlajkonošem rebelující mládeže. Jejich děti totiž objevily hudbu svých rodičů prostřednictvím internetu.

„Mladíci dnes kašlou na to, kdy která skupina hrála. Přeskakují bez mrknutí oka ze současné skladby na píseň starou 50 let,“ říká Jean-Daniel Beauvallet.

Kritik z deníku Le Monde Thomas Sotinel soudí, že stárnoucí příznivci rocku patřili ke generaci, která zažívala kult mládí. A své idoly nadále zbožňují, protože jim mládí připomínají. „Tyto ikony byly navíc velkými hudebníky, kteří měli rádi pódia, což nemusí zákonitě mizet s věkem,“ dodal mluvčí hudebního distributora HMV Gennaro Castaldo.

hudební legendy
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 52. týden

U tradic zůstaneme i na přelomu roku 2024 a 2025. Kvízové otázky tohoto týdne se budou týkat tradic novoročních.