Na jméně (ne)záleží
Ilustrační foto: pixabay.com

Na jméně (ne)záleží

31. 12. 2019

"Co je po jméně?" řekla by Shakespearova Julie, "na jméně přece nezáleží...". Snad se tedy nositelé jmen, která se (často ani nevíme, proč) dostala do přirovnání, rčení...a do Hrátek s češtinou, nebudou nad zde použitými jmény pohoršovat. Otázka je, proč zrovna nositelům těch a těch jmen byly přisouzeny určité vlastnosti. Proč třeba řekneme popletovi Ty jsi ale Matěj, a ne Ty jsi ale Jirka.

Hloupý Honza v pohádkách nakonec leckoho přechytračil, a když se někdo jmenuje Kuba nebo Matěj, tak je to přece neutrální jméno, nic nenasvědčuje tomu, že by něco nepochopil nebo zkazil. Proč je potřeštěný právě jen Janek a ne třeba Luděk? Nevěřící Tomáš pochází z bible, ale ve skutečnosti je přece mnoho takových, hlavně mužů, kteří kromě "své pravdy" nevěří a neuznají téměř nic. I nemocný Lazar, samolibý Narcis a nezdary pronásledovaný Job mají své kořeny v bibli, v pověstech...

Ani holky naše mluva nešetří - rozcuchaná a neupravená Sára i Rozára, rafinovaná Káča, která nám případně něco provedla, nepříliš výřečná, naivní Nána a její opak, povětrná Dorota s nepříliš dobrou pověstí.

"Ty jsi jak malej Jarda" - bez rozdílu věku, trochu naivní, trochu hračička, ale pro mnohé syympaťák. "Jsem jak v Jiříkově vidění" - ale co ten první Jiřík vlastně viděl, už nikdo nezjistí.  Vytáhnout si "Černého Petra" si rozhodně nikdo nepřeje, a rozhodovat se, jestli "Petr nebo Pavel", je úplně jednoduché, když výsledek je vlastně stejný a většinou za mnoho nestojí.

Kdo dělá ze sebe Kašpara. může být sice bez fantazie, ale také velmi vtipný a v této roli se proti soupeři trefí do černého.

Z nouze Franta dobrej! Ano, když není nablízku někdo šikovnější, lepší. Ale zato "Fandy" i "Fanynky" má každá celebrita ráda.

Můj ty Tondo kolenatej! - to jsem toho napsala (jé, my jsme měli dokonce jednoho Kolenatého mezi předky, jen nevím, byl-li zrovna Tonda).

Na jméně asi opravdu nezáleží. Ale určitě se ještě najdou další jména v dalších situacích.

Hrátky s češtinou
Hodnocení:
(5.1 b. / 21 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 11. týden

V minulém týdnu se v Hollywoodu rozdávaly filmové ceny Oscar. A sošky (České lvy) za nejlepší snímky uplynulého roku se udělovaly i v Česku. Právě filmy budou tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

21%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

19%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

20%