Má i mnoho pěkných lidových pojmenování - Zaječí ouško, Koňský řepíček, Hřebíčkové koření, Kravský hřebíček, Karafiátový kořen, Kuklice, Kopeček hřebíčkový.
Sběr
Oddenky sbíráme jak na podzim, tak i na jaře. Někdy sbíráme i kořeny.
Léčivé účinky
Posiluje žaludek. Je dobrým prostředkem proti průjmu a ke snížení teploty. Zevně se používá nálev při kožních zánětech a při léčbě zanícených hemeroidů.
Nálev
15 gramů sušeného oddenku zalijeme 150 ml vroucí vody a necháme cca 10 minut louhovat a poté scedíme. Užíváme maximálně 3x denně.
Tinktura
Kořeny kuklíku omyjeme a nakrájíme a necháme 2 týdny macerovat ve 40% pálence v chladu a temnu. Potom přecedíme. Na jeden čtvrtlitr tinktury přidáme 1 lžičku medu.
Likér při bolestech žaludku
5 kousků oddenku dejte do velké lahve. Přidejte 250 gr hnědého cukru, 1 lžíci anýzových semínek a 10 cm skořice. Zalijte 1litrem 40 % pálenky a nechte 2 měsíce louhovat. Občas lahví protřepejte. Potom sced'te přes sítko a uchovejte v chladu a temnu. Užívejte 1 malého panáka 1x denně.
Další využití
Oddenky voní jako hřebíček a používají se jako přísada do pokrmů a při výrobě likérů a piva. Bílému vínu dodávají vermutovou příchuť.
Zajímavosti na závěr
Usušené kořeny lze pověsit do šatníku. Odpuzují svojí vůní moly.
Dříve se považoval za kouzelnou bylinku, která zahání zlé duchy.
Informace k článku jsem čerpala že svých knih a zápisků.