Pan Úvěr nebo paní Půjčka
Ilustrační foto: pixabay.com

Pan Úvěr nebo paní Půjčka

14. 9. 2019

Najít tu pravou (nebo pravého) není právě snadné. Liší se nejenom jmény, ale i podmínkami a stejně jako u lidí platí, že i když je každý jiný, to základní mají společné.

Půjčení peněz není zadarmo. Musíme vždycky počítat s tím, že kromě částky, kterou si půjčujeme nyní, bude nutné zaplatit i úroky a většinou také poplatky. Abychom získali představu, jaká je skutečná cena půjčky, musíme si nejprve zjistit

1) jak vysoká bude úroková sazba a jak bude počítána (zpravidla v procentech z poskytnuté částky za rok, tedy např. 14 % p. a.)

2) jaké a jak vysoké budou související poplatky (poplatky mohou být účtovány za samotné poskytnutí půjčky, za její předčasné splacení, za vystavení určitých dokumentů nebo souvisejících potvrzení)

3) jak vysoká bude RPSN (roční procentní sazba nákladů), která nám ukazuje, kolik nás půjčka bude ročně stát, když dohromady spočítáme úroky, poplatky a další nutné náklady, které poskytovateli půjčky musíme uhradit

U všech těchto údajů samozřejmě platí, že čím jsou vyšší, tím je úvěr dražší. Než si peníze půjčíme, musíme si odpovědět na otázku, zda budeme schopni vypůjčenou finanční částku včetně úroků a všech poplatků v dohodnutých termínech splácet.

Pokud tomu tak není, měli bychom se s poskytovatelem dohodnout na takových podmínkách, o kterých víme, že je budeme schopni splnit. Jestliže tato dohoda není možná, je třeba se znovu zamyslet nad tím, zda právě takovou půjčku/úvěr chceme a potřebujeme a zda by nám jiná banka nebo jiný poskytovatel úvěrů mohl nabídnout půjčku za podmínek, které nám budou vyhovovat.

To vše je nutné promyslet dříve, než smlouvu o poskytnutí půjčky/úvěru uzavřeme.  Smlouva musí být uzavřena písemně a celou, včetně všech jejích příloh, je nutné si přečíst ještě před tím, než ji podepíšeme. Jakmile je smlouva uzavřena, platí pro nás dohodnuté podmínky. Pokud je nesplníme (splátky budeme posílat opožděně, v nižších částkách nebo vůbec), dostaneme se do prodlení, které nám kromě vyšších úroků (tzv. úroků z prodlení), může přinést i další nepříjemnosti.

Pokud si chceme půjčit peníze, musíme vždy zvážit, zda si půjčku/úvěr za nabídnutých podmínek a za jejich skutečnou cenu můžeme dovolit, zda se z paní Půjčky, či pana Úvěru v budoucnu nestanou nevítaní hosté.

Pro získání informací o podmínkách konkrétní půjčky/úvěru je třeba se vždy dotazovat tam, kde si peníze chceme vypůjčit.

 

Česká bankovní asociace

 

 

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
Jsou to první vlaštovky, znalost finanční gramotnosti zamezuje tomu, aby se senior nechal oklamat od šmejdů.
Svatava Páleníková
V našem seniorském klubu jsme měli přednášku o finanční gramotnosti. Určitě jsou takové informace pro nás, seniory, důležité.