Měsíc podle nové teorie
vznikl oddělením od Země

Měsíc podle nové teorie
vznikl oddělením od Země

26. 10. 2012

Vědci z americké Harvardovy univerzity přišli s teorií, že Měsíc byl v minulosti součástí Země, ale po gigantické kolizi s dalším tělesem se od mateřské planety oddělil. Svou studii zveřejnili v aktuálním čísle renomovaného odborného magazínu Science.

Sarah Stewartová a Matija Ćuk tvrdí, že tento vznik souputníka Země by vysvětloval podobné složení a chemické procesy.

V době zformování Měsíce rotovala podle zmíněných odborníku Země rychleji než nyní, den trval jen dvě až tři hodiny. Díky takovéto rychlosti otáčení planety by se po nárazu mohlo ze Země uvolnit dostatečné množství materiálu pro utvoření Měsíce. Rotace Země se po vzniku Měsíce díky vzájemnému gravitačnímu ovlivňování zpomalila na současný stav, tedy na necelých 24 hodin.

Nová teorie se liší od doposud převládajícího názoru, podle kterého Měsíc vznikl z pozůstatku obřího vesmírného tělesa, které narazilo do Země.

astronomie Měsíc výzkum
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 11. týden

V minulém týdnu se v Hollywoodu rozdávaly filmové ceny Oscar. A sošky (České lvy) za nejlepší snímky uplynulého roku se udělovaly i v Česku. Právě filmy budou tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

20%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

19%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%