Ten jim formou čtyřdenní stáže ukázal, jak fungují redakce Seznam Zpráv a Televize Seznam, jak vzniká zpravodajství i proč jsou nebezpečné řetězové e-maily a fake news. Program má na starosti editorka Bára Sedláčková, která odpověděla na zvídavé dotazy naší redakce.
Co je to projekt Sherlock Senior?
Sherlock Senior je vzdělávací program o médiích a dezinformacích, který pořádají Seznam Zprávy. Začal jako taková „stáž pro babičky a dědečky”, kteří si u nás zkoušeli novinářskou práci a učili se o dezinformacích. Teď ale budeme jezdit s kurzy o médiích i mimo Prahu a vzdělávat seniory v oblasti řetězových e-mailů.
Proč se ho rozhodla redakce spustit a co si od něj slibuje?
Vidíme, že právě pro seniory může být těžké se zorientovat na internetu, na sociálních sítích a v té spoustě informací a často i dezinformací, které jim chodí do e-mailu. A kdo jiný by jim v tom měl pomáhat, než právě Seznam.cz a Seznam Zprávy.
Stáž prvních seniorů už proběhla, jaké to bylo?
Nikdy jsem neměla na starosti nadšenější, zvídavější a veselejší stážisty! Moc nás potěšilo, nakolik senioři vítali všechny informace o sítích, internetu, dezinformacích nebo řetězových e-mailech.
Proč jsou právě řetězové e-maily tak nebezpečné?
Řetězové e-maily zaplavují schránky českých seniorů. Zprávy jsou ve většině případů politického charakteru, mířené například proti členství České republiky v Evropské unii či NATO. Mnohdy jsou extremistické a velmi urážlivé. Největší problém však vidíme v tom, že více než 50 % takovýchto e-mailů šíří právě senioři, konkrétně lidé starší 65 let.
Co je k tomu vede?
Často jim podobné e-maily přijdou od lidí, kterým důvěřují, jako jsou jejich přátelé, spolužáci, bývalí kolegové či známí. A v tu chvíli je považují za pravdivé, aniž by věnovali větší pozornost obsahu, nebo měli potřebu si informace ověřovat.
Jak mohou senioři řetězové e-maily rozpoznat, když přijdou od jejich známých?
Právě díky mediální gramotnosti. Starší uživatele internetu lze snadno ovlivnit, proto je velmi důležité učit je rozlišovat pravdivé a nepravdivé informace, jak s nimi kriticky pracovat, jak hledat primární a věrohodné zdroje a upozorňovat je na strategie, které autoři nepravdivých zpráv (hoaxů, dezinformací, fake news) využívají.
Na co dalšího by si senioři měli dát ve své e-mailové schránce pozor?
V e-mailové schránce je zpravidla uchovaný celý náš on-line život. Lidé v ní mají přihlašovací údaje na sociální sítě, do internetového bankovnictví, osobní korespondenci a fotografie nebo důležité profesní údaje. V dnešní době, kdy jsou data o lidech jednou z nejcennějších komodit na internetu, sílí i počet zásahů internetových útočníků. Je proto potřeba schránku správně zabezpečit. Vše začíná u volby správného hesla a péčí o něj.
Vraťme se zpět k samotnému programu Sherlock Senior. Co senioři v redakci konkrétně dělali?
Chtěli jsme, aby to zvládli i ti nejstarší, připravili jsme tedy program na čtyři dny, vždy čtyři hodiny v průběhu odpoledne. Nejdřív jsme si dali kávu a potom začala série přednášek, diskuzí a malých úkolů nebo praktických ukázek.
Bude Seznam.cz v projektu pokračovat?
Ano, budeme se setkávat se seniory – jednak při pokračování mediální školy u nás v redakci a jednak ve městech různě po republice. Taková setkání mají ale přirozeně omezenou kapacitu, chystáme tedy také newsletter o řetězových e-mailech nebo různé materiály o dezinformacích, od plakátů po vzdělávací videa. Chceme dále pracovat i s dosavadními účastníky.
Jak se mohou senioři do projektu zapojit?
Sami senioři se můžou přihlásit na mediální školu u nás v redakci nebo nás mohou pozvat do města, kde žijí a my se za nimi rádi vypravíme. Pořád ale vidím velkou výzvu v tom, jak se dostat k lidem, kteří by takový kurz potřebovali nejvíc a kteří se přitom nikdy nepřihlásí.