"Dobře poslouchej a tohohle kluka si zapamatuj. Ještě o něm hodně uslyšíme." Zbystřila jsem pozornost a opravdu. Hubený kluk na podiu zpíval způsobem, který jsem nikdy předtím neslyšela. Měl neobvyklý přednes a nádherný hlas. Co tehdy zpíval, už si nepamatuji.
Mohla to být třeba tato píseň:
nebo tato?
Táta se jako vždy v této oblasti nemýlil, a když jsem o pár let později zaslechla z rádia píseň "Tam, kde šumí proud", už jsem věděla, že ji zpívá ten kluk z letního kina a jmenuje se Karel Gott. Ten ostatně začal sbírat první ocenění a stal se vítězem tehdy populární ankety Zlatý slavík, kterou pořádal Mladý svět. A další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Objevoval se tehdy ve všech úspěšných hudebních pořadech, např. Vysílá studio A, Písničky na zítra, a jiné, stal se členem divadla Semafor, ztvárnil jednu z hlavních rolí v muzikálu Kdyby tisíc klarinetů, získával ocenění na zahraničních hudebních festivalech. Tehdy i ti, kteří mu příliš nefandili, museli uznat, že naše malá země má zpěváka světových kvalit.
Chtěla bych poukázat na nespočet duetů, které natočil s různými osobnostmi hudební scény, všechny jsou notoricky známé, proto bych chtěla spíše připomenout méně známý duet s polozapomenutou zpěvačkou Janou Robovou.
Sedmdesátá a osmdesátá léta nám představují Karla Gotta jako hotového profesionála. Kombinací neobyčejného talentu, pracovitosti, osobního kouzla a velkého pracovního nasazení se napevno usadil na vrcholu naší hudební scény a setrvává tam prakticky dodnes. Jeho koncerty u nás i ve světě jsou vyprodané a Karel sklízí úspěchy na všech frontách. V hudbě, muzikálu, filmu. Z jeho největších hitů tohoto období mě vždy zahřeje u srdce píseň "Když jsem já byl tenkrát kluk" - krásný text , melodie a procítěný přednes.
< p>V těchto dnech Karel Gott slaví své jubileum. Bez nadsázky mohu říci, že je to náš nejvýznamnější zpěvák dvacátého století, a možná naši následovníci za dvěstě - třista let na otázku, kdo byl nejvýznamnějším umělcem dvacátého století, budou odpovídat "Karel Gott". Nebo třeba jako devatenácté století bylo nazýváno stoletím páry, dvacáté století bude nazýváno stoleletím Karla Gotta.
Už nyní pro cizince jsou symbolem Prahy Vltava a Karel Gott. To spojení se mi tak zalíbilo, že jsem je zařadila jako závěrečnou dnešní nahrávku.
Karlu Gottovi přeji k narozeninám hlavně zdraví, hodně energie, láskyplné publikum a ještě hodně zajímavých hudebních počinů.