6 věcí, které by neměly chybět v cestovní lékárničce
Ilustrační foto: pixabay.com

6 věcí, které by neměly chybět v cestovní lékárničce

31. 7. 2019

Před odjezdem na dovolenou je dobré si sbalit malou lékárničku a zkontrolovat expirační doby přípravků. Zde je pár tipů, co do ní přihodit.

Bolest a nachlazení

Univerzální léky jako paralen či ibalgin využijete téměř vždy: od nepříjemné bolesti hlavy u kocoviny, přes nečekaně zvýšenou teplotu až po lehké nachlazení.  

Léky a probiotika na trávicí obtíže

Doma i v zahraničí se může stát, že dostaneme jídlo nedostatečně tepelně upravené nebo se bude jednat o kombinaci potravin a koření, na které nejsme zvyklí a trávicí systém se začne bouřit. Proto je dobré s sebou přibalit léky jako černé uhlí, smectu či endiaron. A také je dobré si přikoupit probiotika k obnovení narušené střevní mikroflóry. Při akutních potížích sáhněte po takových, které obsahuje právě větší počet probiotických kmenů a živých mikroorganismů a střevní mikroflóru pomáhá vrátit zpět do normálu (například biopron). Můžete je užívat i jako prevenci, pokud víte, že vás čeká exotická strava, sáhněte po nich ideálně týden před cestou. 

Obvaz a náplasti

Elastické obinadlo na případné utažení namoženého kolene nebo výronu v kotníku, polštářkové náplasti na puchýře a dezinfekce na drobná poranění bohatě postačí. Dobrá je také náplast ve spreji. Praktické jsou i nůžky a pinzeta nebo náplast bez polštářků na ukotvení obvazu.

Alergické reakce

Alergici ví, jak dokáží otrávit dovolenou oteklé dýchací sliznice. Anthinistaminika, které běžně používáte, by měly být součástí lékárničky, i když není zrovna sezóna. Alergickou reakci můžete dostat z jídla nebo po bodnutí hmyzem. Na to funguje například mast fenistil gel. 

Ochrana před sluncem

Krémy s dostatečným UV filtrem a panthenolem vybírejte raději v lékárně nebo sáhněte v drogerii po těch, které prošly testem a opravdu mají UV filtr takový, jaký deklaruje výrobce. V každém případě přibalte vždy raději mléko nebo krém na opalování s vyšším faktorem. 

 

Namožené a pohmožděné svaly

Při vážnějších úrazech nepomohou, ale po náročné túře po horách, cyklistických výletech i po celodenní chůzi po památkách zchladí a uleví namoženému svalstvu. Zároveň jsou jedna z prvních pomocí v případě naraženin a pohmožděnin kloubů. 

 

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Karel Boháček
Co na ty svaly ? Já bych doplnil lékárničku slivovicí a náplastí na tejpování - výborná věcička, která uleví bolesti a může i zachránit život /výborně drží a má funkci stehů i tlakového obvazu/.